Po izstopu desusa iz koalicije

Stranke KUL za čimprejšnjo vložitev nezaupnice. Tonin: Vlada ima trdnih 47 glasov

A.S./STA
17. 12. 2020, 20.18
Posodobljeno: 17. 12. 2020, 20.47
Deli članek:

Stranke, združene v Koalicijo ustavnega loka (KUL), izstop Desusa iz koalicije pozdravljajo. Želijo si, da bi konstruktivno nezaupnico vložili čim prej, če je mogoče že letos. Prvak NSi Matej Tonin pa je potem, ko so organi DeSUS danes izglasovali izstop iz koalicije Janeza Janše, prek Twitterja sporočil, da je po opravljenih pogovorih jasno, da ima trenutna vlada trdnih 47 glasov v DZ.

STA
Vodje LMŠ, SD, SAB in Levice današnjo odločitev DeSUS, da izstopi iz trenutne koalicije, pozdravljajo.

Vodje LMŠ, SD, SAB in Levice današnjo odločitev DeSUS, da izstopi iz trenutne koalicije, pozdravljajo. "Zavedam se, da je bil DeSUS pred težko, naporno odločitvijo. Danes so dokazali, da so dali svoje vrednote pred politično kalkulacijo," je v izjavi za medije povedala predsednica SD Tanja Fajon. Predsednica SAB Alenka Bratušek pa je dodala: "Želela bi si, da bi DeSUS to, da dela ta vlada slabo in državo pušča v hudi krizi, ugotovila že prej. Ampak bolje pozneje kot nikoli."

Koordinator Levice Luka Mesec pričakuje, da bodo iz koalicije izstopili tudi poslanci DeSUS. "Tako nekako razumem, da so zagotovili, da bodo poslanci upoštevali sklepe organov in koalicijo zapustili v najkrajšem možnem času," je povedal.

Vodje strank si želijo, da bi čim prej vložili tudi konstruktivno nezaupnico. "Kar se tiče LMŠ in mene, bi bilo najbolje, da se konstruktivna nezaupnica vloži čim prej. Ne morem dajati nobenih časovnih rokov, ampak čim prej bo to narejeno, boljše bo," je dejal predsednik LMŠ Marjan Šarec. Želi si, da bi bila vložena še pred prazniki. Bratuškova pa je poudarila, da si v stranki želijo, da se določi skrajni rok za vložitev konstruktivne nezaupnice.

Organi stranke DeSUS so danes podprli tudi kandidaturo Erjavca za mandatarja.

"Erjavec ima vsaj štiri glasove več kot Jože P. Damijan"

V strankah KUL so večinoma povedali, da se želijo z Erjavcem najprej sestati. V SAB bo o podpori Erjavcu odločal svet stranke. "Sem pa na prvi tiskovni konferenci KUL povedala, da bo mandatar tisti, ki bo lahko na mizo prinesel 46 glasov. In več kot očitno je, da ima Erjavec vsaj štiri glasove več kot Jože P. Damijan," je dodala.

Mesec je napovedal, da bodo v Levici Erjavcu poslali vabilo na pogovor o sodelovanju in gradnji nove koalicije. V LMŠ po besedah Šarca še ne vedo, kdaj se bodo sestali. "Uradno bo kandidat za mandatarja, ko bo vložena nezaupnica. V danem trenutku pa je to glede na razmerja sil zagotovo edina možnost," je dejal. Fajonova pa je povedala, da je njena osebna podpora Erjavcu znana. "Podpiram njegovo kandidaturo. To bom predlagala tudi članstvu in predsedstvu stranke v prihodnjih dneh," je povedala.

Upanje, da bodo DeSUS sledili tudi v SMC

V strankah KUL so izrazili tudi upanje, da bodo DeSUS sledili tudi v SMC. "Pričakujemo, da bo prišlo do spoznanja o naravi te vlade tudi pri vsaj delu poslancev SMC, sploh v luči tega, da na dan prihajajo zelo obremenilna poročila," je povedal Mesec. Pri tem je spomnil, da je Komisija za preprečevanje korupcije uvedla preiskavo suma kršitve integritete pri nabavah zaščitne opreme tudi zoper gospodarskega ministra Zdravka Počivalška.

Če bodo KUL podprli štirje poslanci DeSUS - izvršni odbor DeSUS je namreč danes podprl pobudo, da se Roberta Polnarja izključi iz stranke - bo imela omenjena koalicija 43 glasov. Za izglasovanje konstruktivne nezaupnice potrebujejo še tri poslance. Ob tem vodje strank, združenih v KUL, računajo, da bo po današnjem razpletu na njihovo stran prestopil tudi kateri izmed poslancev SMC.

A lahko težavo predstavlja tudi daljša odsotnost poslanca iz vrst SAB Franca Kramarja, ki je na bolniškem dopustu. O konstruktivni nezaupnici Kramar namreč ne more glasovati na daljavo. Bratuškova je opozorila, da ima morda DZ zaradi tega celo ustavno-pravno težavo. "V ustavi piše, da ima DZ 90 poslancev. V tem trenutku jih nima. Upam, da bomo našli rešitev, da bo tudi Kramar kot izvoljeni poslanec, ki ne more sodelovati na seji, glasoval glede najpomembnejše stvari," je povedala.

Tonin: Po pravkar opravljenih pogovorih je jasno, da ima trenutna vlada trdnih 47 glasov v DZ

Tonin je potem, ko so organi DeSUS danes izglasovali izstop iz koalicije Janeza Janše, prek Twitterja sporočil, da je po opravljenih pogovorih jasno, da ima trenutna vlada trdnih 47 glasov v DZ. Skupaj se bodo po njegovih navedbah posvetili zajezitvi covida-19, gospodarskemu okrevanju in okrepitvi zdravstva. Tonin se je vsem poslancem zahvalil za državotvoren pristop, "kljub izjemnim pritiskom".

Več o sestanku ni znanega. Po neuradnih informacijah pa so bili danes opravljeni številni pogovori s poslanskimi skupinami in posameznimi poslanci.