Pravni strokovnjak Andraž Teršek trdi, da Ukom nima pooblastil oziroma možnosti, da "sprejme oblastno odločitev o odtegnitvi financ STA, o finančnem onemogočenju STA". "Je pa v ustavi člen, celo več členov, zaradi katerih tega ne sme," je zapisal na svoji spletni strani.
Vlada je v ponedeljek sprejela informacijo Urada vlade za komuniciranje (Ukoma) o nezmožnosti izvajanja pogodbe s STA o opravljanju javne službe v letu 2020 ter sklenitve pogodbe za 2021. Ukom STA ni izplačal oktobrskega nadomestila za opravljanje javne službe.
Teršek, ki je bil kratek čas tudi nadzornik STA, je ob tem zapisal zapisal, da v predpisih in listinah, ki določajo družbeni in državni pomen, vlogo ter naloge Urada vlade za komuniciranje (Ukom), "ni dovolila, ni pravice, ne privilegija, ne pooblastila", da bi lahko ukinil financiranje STA.
Dodaja, da mora država v vlogi lastnika pri odločitvah, ki zadevajo institucije, upoštevati komunikacijsko, vsebinsko in odločevalno vse tiste subjekte, ki imajo status uporabnikov - v primeru STA to pomeni uporabnikov storitev agencije oziroma agencijskega servisa.
Država v pravno-formalnem statusu oziroma položaju lastnika pa, kot je zapisano v knjigi Komentar Ustave Republike Slovenije, ni skoraj v ničemer primerljiva s statusom lastnika, če je to fizična ali pravna oseba. Oboje je ustavno in pravno neprimerljivo, trdi.
Ob tem je Teršek še dodal, da STA svojo nalogo, vlogo in poslanstvo dobro izpolnjuje. Agencija je utemeljena z načelom neodvisnega in nepristranskega novinarskega obveščanja javnosti, kar tudi počne, trdi. "Odločitev Ukoma, da STA kar lepo in enostavno odvzame finančna sredstva ali bolj točno 'odtegne financiranje', je po svoji naravi ravnanje, o katerem so še nedavno poročali mediji, ko niso poročali o slovenski dnevni politiki in so poročali o Madžarski," je dodal.