Nič ne bo s Kacinovim sedežem v Washingtonu. Razna letošnja ugibanja o tem, da bi vladni govorec lahko za zasluge dobil darilo vlade v obliki veleposlaniškega mesta v ZDA, so se izkazala za netočna. Jelko Kacin ostaja v Ljubljani, prek luže pa odhaja Tone Kajzer, zaradi česar je svoj mandat predčasno končal Stanislav Vidovič. Ta se po triletnem bivanju v Združenih državah seli na Irsko, kjer je Slovenija znova odprla ambasado.
Čezatlantske vezi
Ob prihajajoči spremembi v Beli hiši ter Janševem nekontroliranem objavljanju in deljenju teorij zarote o ukradenih ameriških volitvah se zdi, da gre za posebej občutljiv čas za ameriško-slovenske odnose. Največja vladna stranka SDS venomer vztraja, da je ravno ona prava izbira, ko gre za okrepitev vezi z najmočnejšim svetovnim gospodarstvom, pa čeprav nedvomno tudi Janševi zapisi na spletu ne bodo ostali preslišani v administraciji Joeja Bidna.
V Washington se tako podaja Tone Kajzer, dosedanji državni sekretar na ministrstvu za zunanje zadeve. Če ne bo prišlo do zapletov pri imenovanju, bo to tretja veleposlaniška destinacija 54-letnega Mežičana, ki je pred tem opravljal vlogo ambasadorja na Finskem (2008–2012) in Danskem (2013–2018), od koder je pokrival širšo nordijsko regijo. Kajzer je karierni diplomat, ki je od leta 1995 tako ali drugače vezan na ministrstvo za zunanje zadeve (MZZ), v času druge Janševe vlade pa je bil imenovan za državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade, kjer se je ukvarjal z zunanje političnimi in zunanje ekonomskimi vprašanji, aktivno je sodeloval z največjo vladno stranko tudi kot član njenega strokovnega sveta.
Diplomatska družina
Z diplomacijo je novi veleposlanik v ZDA dodatno povezan prek žene Milene Stefanović Kajzer. Ta je trenutno zaposlena kot ekonomska svetovalka na veleposlaništvu na Danskem, a v nasprotju z možem ji je pri tvitanju očitno malo mar za pregovorno diplomatskost. Uslužbenka MZZ v zadnjih tednih zvoni na isti zvon kot premier Janša in razglaša volilno prevaro v ZDA, državi, kamor se bo v kratkem kot predstavnik Slovenije namenil njen soprog. Diplomatski par se je v preteklosti sicer znašel tudi pod drobnogledom MZZ, ko so se v Mladiki lotili nadzora misij, pri čemer so bile odkrite številne hude nepravilnosti. V primeru københavnske ambasade resnih kršitev niso našli, revizorji so imeli zgolj nekaj očitkov o neupravičeni rabi zasebnih kartic, količini popite kave in (pre)visokem izplačilu dnevnice. Navodila za izredno revizijo potrošnje veleposlaništev v letu 2014 je dal takratni generalni sekretar na resornem ministrstvu: Stanislav Vidovič.
Izbor po okusu SDS
Da je bivši veleposlanik Vidovič vodilnim v SDS šel v nos, je znano dejstvo. Žan Mahnič ga je denimo obtožil za to, da so »odnosi z ZDA vse slabši«. To naj bi se zdaj vse spremenilo. Zunanji minister Anže Logar se tako lahko pohvali, da je prvič po 23 letih v Slovenijo na obisk zvabil ameriškega kolega, ko je Mike Pompeo obiskal Bled. A Pompeo bo na ameriškem zunanjem ministrstvu samo še do konca januarja, glede na dogajanje na sončni strani Alp pa je vprašanje, ali bo dlje zdržal Logar.