Trump napoveduje nove tožbe

Biden načrtuje razveljavitev Trumpovih izvršnih ukazov

A.S./STA
9. 11. 2020, 07.11
Posodobljeno: 9. 11. 2020, 07.26
Deli članek:

Novoizvoljeni predsednik ZDA Joe Biden namerava po prisegi 20. januarja nemudoma sesti za mizo in začeti s podpisovanjem množice izvršnih ukazov, s katerimi bo razveljavil izvršne ukaze predhodnika Donalda Trumpa, ki je na podobne način odpravljal dediščino predhodnika Baracka Obame. Medtem pa Trump napoveduje nove tožbe.

Profimedia
Novoizvoljeni predsednik ZDA Joe Biden

Izid predsedniških volitev v ZDA so že pozdravili številni svetovni voditelji in čestitali Bidnu za zmago, vendar Trump še ne namerava priznati poraza, če sploh. Vztraja, da je le on dobil zakonite glasove volivcev, nasprotnik pa nezakonite, in bo nadaljeval s tožbami po nekaterih ključnih zveznih državah.

Izidi volitev morajo biti potrjeni do 14. decembra, ko se po zveznih državah sestanejo elektorji in glasujejo za zmagovalca. Ustava elektorjev ne zavezuje, da upoštevajo voljo volivcev, in možni so tudi zapleti, ko bi države z republikanskim političnim vodstvom imenovale elektorje, ki volje volivcev ne bi upoštevali.

Ameriški politični analitiki ne pričakujejo, da bo Trump do odločitve elektorjev priznal poraz, pa še potem lahko čaka na potrditev izida glasovanja elektorjev v zveznem kongresu, kar se mora zgoditi do 20. januarja 2021, ko je predvidena prisega novega predsednika.

Potem ko so Bidna v soboto razglasili za zmagovalca v Pensilvaniji in Nevadi, je zbral že najmanj 279 od 270 elektorskih glasov, potrebnih za zmago. Nekateri, kot sta tiskovna agencija AP in televizija Fox News, so mu pripisali tudi zmago v Arizoni za skupaj 290 elektorjev.

Preostane pa še odločitev v Georgii in Severni Karolini ter na Aljaski, kjer bo vse tri elektorje, ki so na voljo, osvojil Trump. Najverjetneje bo zmagal še v Severni Karolini, v Georgii pa pred ponovnim preštevanjem glasovnic zaradi majhne razlike Biden vodi za okrog 10.000 glasov.

Glasove bodo še šteli, vendar pa je Biden dobil že več kot 75 milijonov glasov, Trump pa več kot 70 milijonov glasov.

ZDA bo vrnil k pariški podnebnemu sporazumu

Biden bo ZDA hitro vrnil k pariškemu podnebnemu sporazumu, ki je bil sprejet predvsem po zaslugi ZDA oziroma vlade Baracka Obame, v kateri je bil Biden podpredsednik.

ZDA bo vrnil tudi v Svetovno zdravstveno organizacijo (WHO), odpravil bo prepoved prihoda v ZDA za državljane določenih muslimanskih držav in zavaroval pred izgonom nezakonite priseljence, ki so prišli v ZDA kot mladoletniki.

Danes bo ustanovil skupino za boj proti pandemiji

Bidnova odprava Trumpove dediščine bo podobno hitra in temeljita, kot je bila Trumpova odprava Obamove dediščine. Z ukrepi, ki zahtevajo zakonodajno pot bo križ, če republikanci ohranijo večino v zveznem senatu, vendar pa bo Biden storil vse, kar lahko stori sam na podlagi ustavnih pooblastil.

Biden bo danes najprej ustanovil delovno skupino za boj proti pandemiji novega koronavirusa, s čimer uresničuje obljubo, da bo boj proti temu prva prioriteta. Delovni skupini bosta uvodoma predsedovala nekdanji generalni kirurg ZDA Vivek Murthy in nekdanji komisar Uprave za hrano in zdravila (FDA) David Kessler.

Za Belo hiši nova navodila etičnega obnašanja

Med drugim namerava Biden nemudoma vrniti okrog 100 pravil glede javnega zdravja in varovanja okolja, ki so veljala v času Obamove vlade in jih je Trump odstranil.

Za Belo hišo namerava izdati nova navodila etičnega obnašanja. Podpisal bo tudi izvršni ukaz, da noben član njegove vlade ne bo smel vplivati na preiskave pravosodnega ministrstva.