RAZPOKE V KOALICIJI

Fiasko na kadrovskem področju znak konca Janševe koalicije?

Ž.K.
4. 11. 2020, 19.30
Posodobljeno: 4. 11. 2020, 20.10
Deli članek:

Nedavna glasovanja so pokazala, da koalicijske stranke ne delujejo tako usklajeno, kot bi si želel predsednik vlade Janez Janša. Kje se kažejo razpoke v koaliciji?

Bobo
V zadnjih dneh je Janez Janša doživel več neprijetnih presenečenj.

Glasovanje o zamenjavi generalnega direktorja RTV Slovenija, ki se ni končalo po željah trenutno vladajoče SDS, je ponovno nakazalo, da vsaj ko pride do kadrovanja, koalicija ne deluje usklajeno. Dejstvo, da se je Igorju Kaduncu uspelo obdržati na mestu generalnega direktorja, je za koalicijo boleč udarec. Še bolj, ker so pred glasovanjem mediji blizu SDS suvereno napovedovali zamenjavo na vrhu in trdili, da so glasovi bolj ali manj prešteti. Ena od svetnic, Jelka Stergel, je pred glasovanjem celo izjavila, da je pobudo za sklic seje sveta, na kateri so glasovali o zamenjavi Kadunca, podpisala, ker so ji zagotovili, da bo pobuda uspela. O tem, kdo ji je tako zagotovilo dal, ni govorila. No, očitno so veliko šteli, pa bolj slabo prešteli. Glasovanje je pokazalo, da jim je za uspeh zmanjkal en glas. Štirinajst svetnikov je bilo za menjavo, glasovanje. Tehtnico so na stran trenutnega generalnega direktorja prevesili tisti, ki so se glasovanja vzdržali. Med njimi sta zagotovo največje presenečenje Petra Ložar, ki je v svet RTV SLO prišla kot predstavnica SMC, in njen strankarski kolega Rok Hodej. Petra Ložar je pobudo za zamenjavo celo opisala z besedami: »Prosti spis z očitki, ki zagotovo ne pijejo vode.«

STA
Bo Zdravko Počivalšek lahko zadržal poslanke in poslance na potapljajoči ladji?

Kdo je odrekel podporo

Zdravko Počivalšek, kot kaže, člane stranke, še posebno tiste, ki so bili del kadrov, ki jih je pripeljal nekdanji ustanovitelj in prvi mož te stranke Miro Cerar, vedno težje drži na strankarski liniji, ki trenutno daje podporo nameram Janeza Janše. Še bolj lahko Janšo skrbi dejstvo, da se ni zgodilo prvič, da njegovi nameni niso dobili potrebne koalicijske podpore. Tako se je v pravi fiasko sprevrglo tajno glasovanje o kandidatu za ustavnega sodnika in kandidatki za viceguvernerko Banke Slovenije. Pravnik Anže Erbežnik je bil kandidat za ustavno s popolno podporo SDS, glede na izjave pred glasovanjem je kazalo, da bo potrjen brez večjih težav, prav tako Arjana Brezigar Masten ne bi smela imeti težav na poti do visokega položaja v Banki Slovenije. A oba sta zbrala »le« 44 glasov namesto potrebnih 46.

S figo v žepu

Razmerje sil v parlamentu se neprestano spreminja. Koalicija je ob pričetku delovanja imela 48 poslancev in poslank, trenutno jih ima le še 46, kar ji zagotavlja minimalno večino. 

Po glasovanju so v vseh strankah koalicije zatrdili, da so glasovali za kandidata. Da so prispevali svoje tri glasove, so zatrdili tudi v Slovenski nacionalni stranki Zmaga Jelinčiča. Glede na izjave je tako jasno, da znotraj koalicije nekdo glasuje s figo v žepu. Glede na silne turbulence, ki pretresajo stranko Desus, bi lahko pričakovali, da je strankarska disciplina popustila prav pri njih, a zadnji dogodki vseeno namigujejo, da so težave tudi pri SMC. Kot je znano, so se nedavno v medijih znašli posnetki ministra za javno upravo Boštjana Koritnika, ki je rezultate testiranja za korono čakal kar v kozmetičnem salonu. Ob tem so se pojavila glasna namigovanja, da je posnetke naredila in v javnost spravila žena Nejca Brezovarja, njegovega strankarskega kolega in nekdanjega sodelavca na ministrstvu. Brezovar je ob objavi posnetkov odstopil, minister Koritnik pa je odstop komentiral, da gre za spore znotraj ministrstva.

Nesoglasja v SMC

Bobo
Jože P. Damijan je potrdil, da na neformalni ravni potekajo dogovarjanja s koalicijskimi strankami.

V SMC, ki je svoje volivce na preteklih volitvah prepričala tudi z obljubo, da ne bodo vstopili v koalicijo z Janezom Janšo, je očitno veliko nemira, predvsem pri mlajših članih stranke. Glede na trenutne rezultate anket javnega mnenja stranka med slovenskimi volivci praktično nima podpore in na volitvah ne bi dosegla volilnega praga za vstop v parlament. Še huje, ne bi dosegla niti potrebnih dveh odstotkov, ki bi še naprej omogočala državno financiranje stranke. To pomeni sila negotovo prihodnost predvsem za mlajše člane stranke, katerih vplivnostna omrežja še niso dovolj razvejana. Ti bodo v naslednjih mesecih gotovo dovzetni za politična kupčkanja in dogovore, ki bi jim obstoj v politiki zagotovili tudi po naslednjih volitvah. Da izid glasovanja ni naključje, ampak znanilec sprememb, je razbrati tudi iz izjave Jožeta P. Damijana, ki je v oddaji Studio City dejal, da se je z glasovanjem o razrešitvi Kadunca »pokazala novonastajajoča koalicija oziroma tendence bodoče vlade«. In dodal: »Veliko stvari skupaj delamo na neformalni ravni.« Po njegovih besedah so »te stranke pripravljene delovati v bolj demokratični smeri, kot pa so prisiljene v Janševi vladi«.