Vlado pozvali k zaostritvi ukrepov

Hrvaški zdravniki: Brez strožjih ukrepov se bomo morali že konec novembra odločati, kateremu bolniku bomo reševali življenje

A.S./STA
4. 11. 2020, 17.42
Posodobljeno: 4. 11. 2020, 17.42
Deli članek:

Na Hrvaškem so v zadnjih 24 urah ob opravljenih 9206 testih potrdili 2480 okužb z novim koronavirusom, umrlo je 26 bolnikov s covidom-19, je danes sporočil hrvaški štab civilne zaščite. Današnje število na novo okuženih je tako znova krepko preseglo 2000, potem ko jih je bilo v ponedeljek in torek manj kot 1500. Medtem je šest združenj hrvaških zdravnikov od vlade zahtevalo nujno zaostritev ukrepov, da ne bi prišlo do zloma zdravstvenega sistema.

Profimedia
Zdravljenje bolnika s covidom-19 v Karlovcu

Danes objavljeno število na novo okuženih je nekoliko višje, kot je bilo minulo sredo, ko so v državi potrdili 2378 primerov. Najvišji dnevni prirast so sicer zabeležili prejšnji četrtek, ko so potrdili 2776 okužb.

Glede na danes objavljene podatke lokalnih štabov civilne zaščite je bilo v minulih 24 urah znova največ novih okužb na območju Zagreba, kjer so jih potrdili 814. V primorsko-goranski županiji jih je bilo 161, v istrski 53.

Na Hrvaškem je trenutno 14.843 aktivno okuženih. V bolnišnicah zdravijo 1221 bolnikov s covidom-19, na ventilatorjih jih je 118, kar je največ doslej.

Od 25. februarja, ko so zabeležili prvi primer, so na Hrvaškem potrdili skoraj 56.600 okužb z novim koronavirusom in 654 smrtnih žrtev covida-19. Okrevalo je več kot 41.000 ljudi. Opravili so nekaj manj kot 523.400 testov.

Zahtevajo strožje ukrepe

Medtem je šest združenj hrvaških zdravnikov od vlade zahtevalo nujno zaostritev ukrepov, da ne bi prišlo do zloma zdravstvenega sistema. Menijo, da se bodo morali brez strožjih ukrepov, kakršne so uveljavile nekatere evropske vlade, že konec novembra odločati, kateremu bolniku bodo reševali življenje, kateremu pa ne, ker ne bo dovolj bolnišniških postelj in ventilatorjev za vse.

Izpostavili so, da se je od začetka oktobra število covidnih bolnikov in tistih na ventilatorjih potrojilo ter da je del bolnišnic v notranjosti države že zapolnilo svoje zmogljivosti.

V pismu vladi so tudi izpostavili, da bo nadaljevanje obstoječega trenda dnevnega povečanja obolelih s covidom-19 do konca novembra pomenilo dodatnih 3000 ljudi, ki bodo potrebovali bolnišnično zdravljenje. Kot so opozorili, se bo nato zgodilo, da ne bodo mogli zdraviti ne samo covidnih bolnikov, ampak tudi nobenih drugih, vključno z nujnimi primeri srčne in možganske kapi ali ponesrečenih v prometu.

Prav tako so poudarili, da hrvaški sistem testiranja in spremljanja stikov okuženih ni več uspešen. Zahtevajo tudi bolj učinkovit sistem spremljanja stikov okuženih ter občutno več testiranj.