Osnovnošolci in srednješolci so že sedli v šolske klopi, počasi se bodo v univerzitetna in ostala študijska središča vrnili tudi študenti. Številni se bodo srečali z napornim iskanjem stanovanja ali sobe. Še lani so vsaj v prestolnici in na Obali vladale izredne razmere. Vse več najemodajalcev se je namreč svoje nepremičnine odločilo ponuditi turistom prek različnih spletnih platform, študenti pa so se pogosto morali zadovoljiti z dragimi »ostanki«. Toda letošnjo jesen so, kot kaže, razmere drugačne, saj je novi koronavirus odgnal turiste in je na trgu zato veliko večja izbira. Kot nam je povedal Zoran Madon iz nepremičninske agencije Metropola, je študentsko nastanitev še vedno najtežje dobiti na Obali, kjer najemodajalci praviloma čez poletje oddajajo stanovanja turistom, zunaj sezone pa študentom. »Zaradi vavčerjev številni razmišljajo, da bi se letos odrekli študentom in se vsaj do konca leta zanesli na domače turiste, zaradi česar se cene najema na Obali višajo in je izbira manjša,« je povedal Madon. V Ljubljani pa so razmere drugačne in študenti, ki iščejo namestitev, lahko glede na izkušnje gospoda Madona pričakujejo od 10 do 15 odstotkov nižje najemnine kot lani. Tea Jarc, predsednica sindikata Mladi plus, je opozorila, da je sicer res, da se je zaradi koronavirusa zmanjšalo oddajanje sob prek portalov, kot je na primer Air b'n'b, vendar pa so cene teh stanovanj večinoma previsoke za mlade. »Koronakriza je negativno vplivala na dohodke mladih ali njihovih staršev, zato je reševanje bivanjske problematike v bistvu še bolj oteženo,« je dejala in opozorila tudi, da je področje najemanja sob in stanovanj še vedno neurejeno, zato so najemniki ob morebitnih nepravilnostih v veliki meri nezaščiteni.
Ponudba
Zavod Študentska svetovalnica, ki deluje pod okriljem ŠOU Ljubljana, upravlja posredovalnico študentskih sob in stanovanj m2. Na njihov spletni strani je od avgusta oglase oddalo 13 najemodajalcev. Najcenejša je 20 kvadratnih metrov velika enoposteljna soba v bližini Biotehniške fakultete v Ljubljani, ki je na voljo za 100 evrov na mesec, vse ostale ponudbe pa so nato v razponu do 200 evrov na osebo, brez vključenih stroškov. Na portalu Kamrica, ki deluje v okviru Študentske organizacije Univerze v Mariboru (ŠOUM) so opazili, da sta letos manjša tako ponudba kot povpraševanje. Oglaševane cene za najem stanovanj za študente v Mariboru se na portalu gibljejo med 120 in 250 evri, pri čemer je veliko odvisno od velikosti stanovanja in opreme v njem.
Na spletnem portalu Nepremicnine.net je ponudbe sicer več, a so tudi cene znano višje. Raztezajo so od 140 evrov za posteljo v dvoposteljni sobi, ki se nahaja v ljubljanski četrtni skupnosti Bežigrad, pa vse do 600 evrov za dvoposteljno popolnoma neopremljeno 30 kvadratnih metrov veliko sobo v strogem središču Ljubljane. Na družbenem omrežju Facebook se v skupini Stanovanjce, Stanovanjce, kje si? te dni oddaja soba za dve osebi za ceno 300 evrov. V stanovanju že prebivata dve osebi, v ceno pa niso všteti stroški v znesku od 35 do 40 evrov. Če bi v sobi želela prebivati ena sama oseba, znaša cena 250 evrov. V zadnjih dneh se je v tej skupini pojavila še majhna enoposteljna soba v bližini medicinske fakultete za 200 evrov in soba v bližini fakultete za matematiko in fiziko, za katero lastnik pričakuje 250 evrov mesečno.
Najbolj zaželeno?
Med zasebnimi namestitvami so najbolj zaželeni seveda sobe in stanovanja, za katera lahko študenti prejmejo subvencije. Takih je v Ljubljani 600, 400 od teh je namenjenih tistim, ki tovrstno namestitev iščejo prvič. Za bivanje pri zasebnikih v Ljubljani je prispelo le 290 vlog, od tega 157 vlog za prvi sprejem. V Mariboru subvencioniranih ležišč ne predvidevajo, saj je prostora v študentskih domovih dovolj, v Kopru jih bo za študente na voljo 600, od tega 350 za tiste, ki bodo bivališče iskali prvič. Za pridobitev subvencije morajo prosilci izpolnjevati enake pogoje, kot če bi želeli dobiti sobo v študentskem domu.
Študentski domovi
V študentskih domovih je letos na voljo prek 10.000 ležišč, ki so namenjena tistim, katerih kraj bivanja je od fakultete oddaljen vsaj 25 kilometrov in ki ne presegajo premoženjskega cenzusa.
Razpis za sobe v študentskih domovih je že zaključen, saj je bil rok za oddajo prošnje 17. avgust. Visokošolska središča v Ljubljani, Kopru in Mariboru so študentom letos namenila okoli 10.000 ležišč, največ, prek 7000, v Ljubljani. Ležišča v domovih so namenjena tistim, ki prebivajo vsaj 25 kilometrov stran od kraja študija in ne presegajo dohodkovnega cenzusa, ki je postavljen razmeroma visoko pri 2.630,76 evra bruto na družinskega člana, kar predstavlja 150 odstotkov bruto povprečne mesečne plače. Do roka za oddajo vloge je v Ljubljani prispelo 9300 vlog, od tega 3233 vlog za sprejem in 6067 vlog za podaljšanje bivanja, so pojasnili v zavodu Študentski dom Ljubljana.
Kaj prinese študij na daljavo?
Trenutne cene najema sob bi ob ponovni uvedbi ukrepov, ki bi zahtevali študij na daljavo, zagotovo doživele znatne popravke. Kot pravi Zoran Madon iz agencije Metropola, so v tem trenutku tako študenti kot najemodajalci v precej nezavidljivem položaju, zato jim svetuje, da že ob sklepanju pogodbe določijo, kako bodo ravnali, če bo prišlo do nepredvidljivih situacij. »Ne glede na to, kaj se bo z ukrepi dogajalo čez leto, si bodo študenti morali zagotoviti namestitev, vprašanje pa je, koliko jim bodo najemodajalci šli naproti, če je zaradi študija na daljavo ali omejevanja gibanja ne bi potrebovali več.«