Gantar in Bregantova z ministrstva za zdravje sta na novinarski konferenci ob predstavitvi zakonskih predlogov o dolgotrajni oskrbi in nalezljivih boleznih komentirala tudi aktualne številke okuženih z novim koronavirusom pri nas, v četrtek so namreč potrdili 38 okužb, kar je nekoliko manj kot dan prej. Kot je pojasnil Gantar, je večina okužb vnesenih iz Hrvaške, brez vnosov pa bi bila Slovenija na zelenem področju.
Če so na začetku vnesene okužbe iz Hrvaške povezane predvsem z mlajšimi, po besedah državne sekretarke na ministrstvu za zdravje Tine Bregant žal v zadnjem času iz Hrvaške prihajajo okuženi, ki so se zadrževali samo v svojih apartmajih in niso bili na zabavah. Dovolj je namreč, da greš v rdeči državi v trgovino in tam nekdo ne nosi maske, je pojasnila. "Tisti, ki ste bili na Hrvaškem, veste, kako so strogi ali pa nestrogi pri nošnji mask," je dodala.
Bergantova povratnike pozvala "naj ostanejo še nekaj dni doma in ne trosijo morebitnega virusa naokoli"
Poudarila je, da zato karantena ni politični ukrep, ampak ukrep, ki nas ščiti. Bregantova upa, da bomo z nadzorom in zamejitvijo vnosov uspeli doseči, da ne bomo sledili Hrvaški pri eksponentni rasti okužb. To možnost po njenem mnenju še imamo, če se bomo držali ukrepov. Zato je tudi pozvala vse tiste, ki se bodo še preden bo v ponedeljek uveljavljena karantena vračali iz Hrvaške, da naj, če se le da, "ostanejo še nekaj dni doma in ne trosijo morebitnega virusa naokoli".
Epidemija po njenih besedah od nas zahteva odgovorno vedenje, odgovornosti pa se z zakonom ne da urejati, je pojasnila in se zahvalila tistim, ki imajo na Hrvaškem plačane aranžmaje ali lastne nepremičnine, a bodo vseeno ostali doma. "Hrvaška je zdaj objektivno v rdečih številkah, objektivno je tam nevarno," je poudarila. Morda bo septembra epidemiološka situacija drugačna, "ni zelo verjetno, ampak ta možnost obstaja, in morda bo Hrvaška z ukrepi ponovno prišla na rumeno, morda celo zeleno območje in bodo lahko ljudje šli tja na dopust," je dodala Bregantova.
Na vprašanje, ali ni Francija glede na število okužb bolj nevarna kot vikend na Hrvaškem, pa je Bregantova odgovorila, da so za nas nevarni predvsem vnosi. "Če nimamo iz Francije enega, je drugače, kot če jih imamo iz Hrvaške 150.000," je pojasnila.
V različnih delih Hrvaške zelo različno število okužb, število pa eksponentno narašča
Gantar je ob tem pojasnil, da je v različnih delih Hrvaške zelo različno število okužb, toda opozoril je, da število eksponentno narašča in da so normalno možni prehodi med županijami, tako je lahko denimo danes "v Istri situacija odlična, a bo čez tri dni bistveno drugačna".
Tudi on je namignil, da bo ob morebitnih drugačnih podatkih o hrvaški epidemiološki sliki v prihodnje vlada sprejela drugačno odločitev, a da v tem trenutku to ni možno, saj tudi ne želijo, da bi zaradi tega morali sprejemati omejitve pri začetku šolskega pouka.
Kot je poudaril Gantar, si zapiranja na način, kot je bil v začetku epidemije, nobena država ne more privoščiti, zato moramo biti pozorni na izvajanje ukrepov. "Vsi želimo seveda v tem obdobju obvarovati zdravstveni sistem, ki bi se lahko zaustavil, bodisi zaradi okužb zdravstvenega osebja ali prevelikega števila bolnikov, izpostavljeni so tudi domovi," je dejal. Minister verjame, da se da z doslednim upoštevanjem ukrepov socialne razdalje, uporabe maske in razkuževanja to v največji možni meri držati pod kontrolo.
V naslednjih dneh pričakovati, da se bo število okužb povečalo
V naslednjih dneh je sicer po njegovih navedbah pričakovati, da se bo število okužb povečalo na račun prihodov naših državljanov iz hrvaške. Gantar upa, da bodo epidemiologi v tem obdobju zmogli spremljati stike, ker je to ključno, če bi pa videli, da "nam situacija uhaja iz rok, bi pač morali zaostriti ukrepe". Za zdaj se o zaostritvi v Sloveniji še ne pogovarjajo, je zatrdil.
Bo pa po njegovih navedbah treba redno opravljati nadzore, saj opažajo, da se nekateri še vedno ne držijo predpisanih navodil oziroma da smo pri tem nekoliko popustili.