Kaj pa o zdravstveni obravnavi nezakonitih migrantov pojasnjujejo na Generalni policijski upravi (GPU)? »S hrvaškimi varnostnimi organi smo se dogovorili, da kot del ukrepov za omejevanje širjenja covida-19 tujce predhodno pregleda zdravnik in izda potrdilo, da oseba ne kaže vidnih znakov respiratornih obolenj. Vedno, kadar imajo policisti v postopku osebo, ki kaže znake okužbe (respiratorne ali kakšne druge) ali pa je poškodovana, policija o tem obvesti zdravstveno enoto. Običajno je to lokalna ekipa nujne medicinske pomoči (NMP). Zdravstveno osebje tujca pregleda; pregled se lahko izvede v enoti NMP ali v reševalnem vozilu. Zdravnik poda mnenje, ali je oseba sposobna za nadaljnje postopke ali pa je potrebno zdravljenje. Kadar oseba kaže znake respiratorne infekcije, se naredi test na prisotnost virusa SARS-CoV-2 (koronavirusa). Bolnih oseb v neformalnem postopku policija ne vrača, prav tako nam ni znano, da bi pri nedovoljenem migrantu imeli pozitiven test na koronavirus. Osebe, ki med policijskim postopkom izrazijo namero, da bodo podale vloge za mednarodno zaščito (azil), takoj predamo pristojnemu organu, ki deluje v okviru urada, pristojnega za migracije.«
Zdravstveno ministrstvo in NIJZ brez podatkov o okužbah med migranti?!
Na ministrstvu za zdravje so povedali, da je presoja o testiranju prosilcev za azil na koronavirus v rokah zdravnikov, ki opravljajo njihove preglede. Za vse zdravstvene storitve za tujce, ki so na nezakonit način prišli v državo (bodisi so to nelegalni migranti, ki jih potem vračajo na Hrvaško, bodisi migranti, ki prosijo za azil), je ministrstvo za zdravje v prvi polovici letošnjega leta namenilo 135.000 evrov. V ta znesek so vključeni stroški vseh pregledov, vključno s testiranji na koronavirus. A podatka, koliko testov je bilo pri migrantih morebiti pozitivnih, zdravstveno ministrstvo bojda nima. »Podatkov o pozitivnih migrantih ministrstvo za zdravje nima in jih tudi ne zbira. Za število se, prosimo, obrnite na NIJZ.«
To smo tudi storili, odgovor NIJZ pa je bil: »Teh podatkov na NIJZ nimamo.« Po dodatnem poizvedovanju so z NIJZ sporočili samo še: »Na NIJZ iz laboratorijev dobivamo le podatke o skupnem številu opravljenih testov. Med pozitivnimi primeri, ki smo jih obravnavali pri tujcih, podatka o tem, da bi šlo za prosilca za azil ali nezakonitega migranta, nismo prejeli.« Torej če bi bil na koronavirus pozitiven nezakoniti migrant ali prosilec za azil, ki je prav tako nezakoniti migrant, le poimenuje se ga bolj sofisticirano (država pa mu nudi še nastanitev, hrano in zanj plačuje vse stroške), bi NIJZ to okužbo uvrstil v kategorijo »tujci«. A ta kategorija je lahko zelo široka, saj so tujci v Sloveniji tudi diplomati na veleposlaništvih, delavci v podjetjih, od vodstvenih do tistih v proizvodnji ali na ročnem delu, lastniki nepremičnin …
V azilnih domovih so testirali 25 tujcev
Nazadnje smo potrkali še na vrata vladnega urada za oskrbo in integracijo migrantov, ki ga vodi direktorica Katarina Štrukelj, pod njegovim okriljem pa delujejo azilni domovi. Direktorica Štrukljeva je dejala, da je na območju Slovenije trenutno 285 prosilcev za mednarodno zaščito – azil. Od tega jih je 123 nastanjenih v azilnem domu na Viču, 63 v domu na Kotnikovi (obe lokaciji sta v Ljubljani), 16 jih je azilnem domu v Logatcu, v drugih nastanitvah zunaj azilnih domov pa 83. Največ prosilcev je državljanov Maroka, sledijo Alžirci, Iranci, Afganistanci in Iračani. Test na koronavirus so po besedah direktorice Štrukljeve opravili pri 25 osebah, vsi testi so bili negativni. Kot je dodala sogovornica, imajo v okviru kapacitet azilnega doma zagotovljene prostore, da lahko zagotavljajo karanteno za vse tiste, ki imajo na podlagi odločbe ministrstva za zdravje to tudi odrejeno.