Skladno z vladnim sklepom

To so primeri, v katerih zaščitne maske ostajajo obvezne

J.P./STA
29. 5. 2020, 20.41
Posodobljeno: 29. 5. 2020, 20.47
Deli članek:

Vlada je danes sprejela sklep, v skladu s katerim bodo tudi po 31. maju, ko bo v Sloveniji uradno konec epidemije covida-19, veljavni vsi akti in ukrepi, ki jih vlada ni izrecno odpravila.

Profimedia
Fotografija je simbolična

Vlada je na dopisni seji sprejela sklep o uporabi ukrepov, ki jih določa zakon o nalezljivih boleznih, pri nalezljivi bolezni covid-19. Sklep predstavlja pravno podlago za sprejemanje splošnih in posebnih ukrepov po zakonu o nalezljivih bolezni tudi po 31. maju.

"Vsi akti in ukrepi, ki jih je v času razglašene epidemije zaradi nalezljive bolezni covid-19 sprejela vlada in do 1. junija 2020 niso bili odpravljeni, veljajo še naprej do njihove spremembe ali preklica. Obvezno ostaja tudi nošenje zaščitnih mask," je v sporočilu za javnost zapisal vladni urad za komuniciranje.

Vlada je 14. maja razglasila konec epidemije, ki je bila razglašena 12. marca. Slovenija je prva država v Evropi, ki je preklicala epidemijo. Odlok o preklicu epidemije se bo sicer uporabljal od 31. maja.

Maske bo še naprej obvezno nositi v zaprtih javnih prostorih, kjer je medsebojna razdalja manjša od 1,5 metra, ter v javnih prevoznih sredstvih. Obvezne ostajajo tudi pri osebah z respiratornimi obolenji, pri zaposlenih v zdravstvenih ustanovah glede na stopnjo izpostavljenosti, pri zaposlenih v vseh domovih za ostarele in vzgojno varstvenih zavodih za osebe s posebnimi potrebami ter pri obiskovalcih zdravstvenih ustanov, domov za ostarele in vzgojno varstvenih zavodih za osebe s posebnimi potrebami.

gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna

Njena.si

Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba

Vsi higienski ukrepi

V veljavi ostajajo tudi navodila in priporočila Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), ki jih posamični vladni akti ali ukrepi, sprejeti za zajezitev epidemije zaradi nalezljive bolezni covid-19, navajajo kot pogoj za sprostitev oziroma opravljanje določene dejavnosti. Tako do spremembe oz. preklica v veljavi ostajajo vsi predpisani higienski ukrepi.

Tretji odstavek 8. člena zakona o nalezljivih boleznih določa, da ima vlada pristojnost uporabe ukrepov iz tega zakona, če se pojavi nevarnost nalezljivih bolezni, ki bi lahko ogrozile zdravje prebivalcev. Trenutne epidemiološke razmere ne predstavljajo epidemije nalezljive bolezni, še vedno pa obstoji nevarnost širjenja nalezljive bolezni, so dodali na vladi.

Zanimivosti

žafran v kulinariki
Rastline v kulinariki

Žafran je nekoč slovel kot zdravilo, danes kot začimba

rep08-2025_naslovka
Zanimivosti

Koga se boji Janez Janša: predsednik SDS na shod Ruparjevih upokojencev prišel v spremstvu telesnih stražarjev

Roškar, Glorija in Tijan
Posebna gosta

Na počitnicah pri Roškarju: Navihana osnovnošolca zabavala voditelja

opuncija
Indijska figa

Zdrav sadež, ki ima pomembno vlogo pri ohranjanju zdravja ožilja

Rakek_emb_skupina03
Zanimivosti

Prihodnost farmacevtske embalaže: Inovativni pristopi DS Smith Slovenija na sejmu Pharmapack 2025

Črna kumina (3)
Črna kumina

Eno najbolj zdravih živil, ki odlično vpliva na imunski sistem