Paradiranje v uniformah

Vardisti hodijo po robu zakona

Mojca Vtič / Štajerski tednik
28. 5. 2020, 19.59
Posodobljeno: 28. 5. 2020, 19.59
Deli članek:

V Sloveniji po besedah najbolj znanega vardista Andreja Šiška deluje pet vard, ki združujejo okoli 1000 vpisanih članov. Lani so organizirali sedem taborov, pred časom so se zbrali na Cigonci pri Slovenski Bistrici na prvem taboru letos in poskrbeli za pozornost širše javnosti. Tokrat z obiskom Policijske postaje Slovenska Bistrica, kjer so zasliševali policiste in zasliševanje predvajali neposredno na omrežju facebook.

Bobo
Vardisti so že nekajkrat pritegnili pozornost širše javnosti.

Z vodjem Štajerske varde se ne strinja vodja katedre za obramboslovje na FDV Maja Garb, ki je prepričana, da Slovenska vojska zmore kakovostno izvesti vsakršne dodeljene zakonite naloge doma in tudi na tujem v okviru ohranjanja miru ter obraniti Slovenijo ob morebitni oboroženi agresiji. 

Povod obiska policijske postaje naj bi bilo policijsko poizvedovanje pri lastniku zasebnega zemljišča, kjer so imeli vardisti tabor. »Takoj po našem odhodu so policisti obiskali gospoda, ki nam je ponudil zemljišče. Ker njega ni bilo doma, so zaslišali sorodnico. Punca je bila vsa panična,« je dejal Andrej Šiško. Sklenili so, da obiščejo Policijsko postajo Slovenska Bistrica in poizvedo, kaj je bil povod dejanja policistov, saj kot je poudaril Šiško, z druženjem na zasebnem zemljišču niso kršili zakonodaje. In res, v nasprotju z zakonodajo bi bilo, če bi se člani varde zbrali na javnem kraju in nosili ter razkazovali ali uporabljali kakršnokoli orožje in tako pri prebivalcih povzročali vznemirjenje ali občutek ogroženosti. Vardisti so slovenjebistriškim policistom očitali, da niso delali v skladu z zakonom, ob tem pa dodali: »Dečki v uniformah, ena taka provokacija še … ni to v redu.« In še: »Ne morem odgovarjati za to, če se bo nekomu kaj zgodilo, ker bo nekdo nekoga iskal.«

Za komentar tega dejanja oziroma zaslišanja smo zaprosili PU Maribor, kjer so skopo odgovorili: »17. maja se je na PP Slovenska Bistrica z namenom poizvedovanja o opravljanju nalog policije zglasila večja skupina ljudi, ki se je predhodno zadrževala na zasebnem zemljišču na območju policijske postaje. Policisti so v razgovoru ugotovili, da osebe niso upravičene do podatkov in informacij, ki so jih zahtevale. S tem so seznanili sogovornike in zaključili razgovor. Osebe so bile seznanjene tudi s postopkom pritožbe na policijski postopek.« So pa tovrstna dejanja obsodili v Policijskem sindikatu Slovenije. Predsednik sindikata Rok Cvetko je za RTV Slovenija dejal: »Takšne tako imenovane demonstracije moči paravojaških skupin zoper policiste in policijo so skrb vzbujajoče, saj izkazujejo najmanj samovoljnost. Od vodstva policije in oblasti v državi pričakujemo, da bodo ta dejanja paravojaških struktur obsojena.« A kot so za nacionalno televizijo odgovorili z notranjega ministrstva, slednjega ni pričakovati, saj nova vlada ne bo nadaljevala sprejemanja zakonodaje, ki bi onemogočila delovanje tovrstnih skupin.

»Delujemo proti tistemu, ki bi pomenil grožnjo«

Člani varde naj bi paradirali v bližini mej v imenu varovanja domačinov pred migranti. In ravno ideologija uniformirancev, čeprav Šiško pravi, da je v vardi ni, bi morala po mnenju Garbove prižgati varnostni alarm.

In če se vrnemo na začetek ... Andrej Šiško in somišljeniki so sredi maja v kraju Cigonca pri Slovenski Bistrici organizirali tridnevni tabor, kjer se je zbralo okoli sto članov petih slovenskih vard (Primorska, dežela Kranjska, Štajerska, Prekmurje, Koroška), predvsem novincev oziroma, kot je dejal Šiško: novakov. Učili naj bi se preživetja v naravi, pravil varde, ravnanja z orožjem in osnov samoobrambe z namenom, da se člani naučijo zaščititi sebe in svojo družino. Na vprašanje, pred kom se morajo zaščititi, pa je odgovoril: »Ne delujemo proti komu ali čemu, temveč proti tistemu, ki ne bo imel dobrih namenov, torej pred tistim, ki bi pomenil grožnjo.« Dodal je, da se vardisti politično ne opredeljujejo in da so poskušali sodelovati tako z vlado Marjana Šarca kot s sedanjo vlado. A medtem ko je Šarčeva vlada pripravljala zakonodajo, ki bi onemogočila delovanje tovrstnih paravojaških skupin, vlada Janeza Janše tovrstnih sprememb obstoječe zakonodaje ne namerava izpeljati. Šiško je dodal, da vardisti niso ne policisti ne vojaki. »Niti to ne želimo biti, nočemo imeti pooblastil. Smo pa na voljo državnim organom, če bodo potrebovali pomoč. Namreč varnost je v Sloveniji pereče vprašanje, še posebno ob podhranjenem številu slovenskih vojakov in ob dejstvu, da ima Slovenska vojska že več let negativno oceno.«

Zanimivosti