Spet odpirajo vrata

Vaš že vleče v knjižnice, galerije, muzeje, na obisk v dom za starejše? Upoštevati bo treba sledeče

J.P./STA
3. 5. 2020, 19.42
Posodobljeno: 3. 5. 2020, 20.10
Deli članek:

V sklopu rahljanja ukrepov za zajezitev širjenja epidemije novega koronavirusa bodo v ponedeljek vrata odprle splošne knjižnice, v torek večina galerij in muzejev, z delovanjem pa so že začele nekatere knjigarne. Svoja vrata bodo odprli tudi nekateri domovi za starejše.

Nataša Juhnov
Vrnjeno gradivo bo moralo po priporočilu NIJZ v knjižnici teden dni odležati v karanteni, šele po tem bo ponovno na voljo drugim bralcem.

V splošnih knjižnicah bo zaenkrat možno le vračilo in prevzem predhodno naročenega gradiva. Čitalnice ostajajo zaprte, prav tako še nekaj časa ne bo mogoč prost dostop do gradiva, zaenkrat tudi še ni prireditev. Vrnjeno gradivo bo moralo po priporočilu NIJZ v knjižnici teden dni odležati v karanteni, šele po tem bo ponovno na voljo drugim bralcem.

Večina galerij in muzejev bo vrata za obiskovalce ponovno odprla v torek. Iz smernic za postopno odprtje muzejev in galerij, ki jih je pripravilo ministrstvo za kulturo, je razvidno, da naj v omenjenih ustanovah na obiskovalca zagotovijo vsaj 20 kvadratnih metrov prostora, po razstavnih prostorih označijo po možnosti krožno smer ogleda ter omejijo uporabo oz. začasno odstranijo predstavitvene pripomočke, ponazorila, kopije predmetov, ipd. ki se jih v običajnih okoliščinah obiskovalci dotikajo.

Obiskovalci pa morajo upoštevati predpisano medsebojno razdaljo najmanj dva metra, poleg tega bo vstop v razstavne prostore možen le za posameznike, družine in manjše skupine. Če bo obiskovalcev več, pa se določi interval vstopanja, piše v priporočilih.

Dogajanje v državnem zboru bo tudi prihodnji teden minilo v luči epidemije novega koronavirusa. Poslanci se bodo sestali na nujnih sejah komisije za nadzor javnih financ in odbora za kulturo, na poslanskih klopeh pa je pričakovati tudi vladno poročilo o nabavi zaščitne opreme. Še pred tem mora z obravnavo poročila sicer zaključiti vlada.

Plačilo vstopnine in nakupa v muzejski trgovini bo mogoče le brezgotovinsko, listanje publikacij v muzejskih trgovinah ne bo dovoljeno. Strokovnih vodstev po muzejskih zbirkah ter spremljevalnih pedagoško/andragoških programov, posvetovanj, okroglih miz in odprtij razstav ministrstvo zaenkrat ne priporoča.

Knjižnice, galerije in muzeji bi sicer po vladnem odloku lahko svoja vrata odprli že v četrtek, a so tedaj tako iz Skupnosti muzejev Slovenije kot Združenja slovenskih splošnih knjižnic sporočili, da to ni izvedljivo čez noč ter da se morajo na ponovno odprtje pripraviti.

Na ministrstvu pa so v omenjenih smernicah še zapisali, da podpirajo čimprejšnje, vendar premišljeno odpiranje javnih zavodov ter da naj njihovo odprtje naj vodstva izvedejo najkasneje do 18. maja, ko obeležujemo Mednarodni muzejski dan.

V skladu z navodili NIJZ je sicer v vseh naštetih ustanovah tako za zaposlene kot tudi uporabnike oz. obiskovalce obvezna uporaba zaščitnih mask in razkuževanje rok, vstopajo pa lahko le zdrave osebe, brez znakov okužbe dihal.

Z delovanjem pa so že začele prve knjigarne, kjer so priporočila podobna, kot veljajo za živilske trgovine. Posebnost knjigarn je obvestilo kupcem, naj se ne dotikajo razstavljenih predmetov, razen tistih, ki jih nameravajo kupiti, in šele po pravilnem predhodnem razkuževanju rok.

Knjige in ostale predmete, zaščitene s plastičnimi ovojnicami, pisala in podobno, naj kupci prebrišejo z alkoholnim razkužilom. Ostale nezaščitene izdelke, npr. knjige, za katere obstaja možnost, da so po njih listali kupci, posamezne liste papirja ali kartona pa naj pričnejo uporabljati po preteku vsaj toliko časa, kot je trenutno znano, da virus preživi na materialu, iz katerega je predmet.

Kot so potrdili pri Mladinski knjigi, zaradi prevelike kvadrature sicer še vedno ostaja zaprta največja slovenska knjigarna Konzorcij v Ljubljani. Iz njihove spletne strani pa je razvidno, da v ponedeljek ponovno odpirajo 32 trgovin Mladinske knjige po vsej Sloveniji, ki ne presegajo 400 kvadratnih metrov prodajnega prostora in niso v trgovskih centrih.

V domovih za starejše se z veliko mero previdnosti pripravljajo na vnovične obiske

Potem ko je minister za delo Janez Cigler Kralj v četrtek sporočil, da lahko domovi za starejše svojcem oskrbovancev pod posebnimi pogoji znova omogočijo obiske, se v domovih nanje pripravljajo z veliko mero previdnosti. Na podlagi smernic ministrstva pripravljajo lastne protokole, številni pa v ponedeljek še ne bodo sprejeli obiskov.

V šmarskem domu upokojencev, ki je bil med glavnimi žarišči okužb z novim koronavirusom, bodo v ponedeljek začeli z obiski, a le pod balkoni in na terasah, kjer bo zagotovljena varna razdalja med oskrbovanci in njihovimi svojci, je danes pojasnila direktorica doma Gordana Drimel. Po njenih besedah bodo z obiski znotraj stavbe začeli šele takrat, ko se bo epidemiološka situacija v domu dovolj umirila.

Drimlova pričakuje, da bodo z obiski znotraj stavbe začeli "v zelo kratkem času", sprva pa bodo dovoljeni le v izjemnih primerih, na primer pri nepokretnih oskrbovancih. Že pred ponedeljkom se morajo svojci o obiskih dogovoriti s socialno službo, ki bo nato oblikovala urnik obiskov in svojce opremila z vsemi navodili.

Po njenih besedah morajo namreč poskrbeti, da se pred stavbo ne bo nabrala skupina obiskovalcev in bi lahko prišlo do prenosa okužbe. "Zaenkrat ni veliko interesa za obiske. Očitno so svojci dobro ozaveščeni in se zavedajo tveganja," je dejala. Dodala je, da podpirajo odločitev ministrstva, da domovi za starejše začnejo z obiski, "ampak ob veliki meri previdnosti in strpnosti".

Direktorica je poudarila, da je stanje v šmarskem domu upokojencev zelo optimistično. "Vsak dan je pri nas več ozdravljenih. Med oskrbovanci je še 37 okuženih, a brez simptomatike. Tudi deset zaposlenih zaenkrat še nima negativnega brisa," je še dodala.

V štorskem domu starejših občanov Lipa, kjer doslej nihče od oskrbovancev ni zbolel za covidom-19, bodo svojcem prve obiske omogočili 11. maja. Kot je pojasnila direktorica doma Marinka Hrnčič, so smernice ministrstva dobili v četrtek popoldne, v prihodnjih dneh pa bodo dokončno oblikovali lastne protokole. Tudi pri njih bodo sprva dovoljeni le obiski oskrbovancev pod balkoni in na terasah, izjemoma pa tudi znotraj stavbe.

Tudi v ljutomerskem domu starejših, ki je prav tako eno od večjih žarišč okužb z novim koronavirusom, v ponedeljek še ne bodo začeli z obiski. Kdaj naj bi se to vendarle zgodilo, zaenkrat še ne vedo. Malo verjetno pa je, da bi prve obiskovalce sprejeli že v prihodnjem tednu. Podobna pojasnila so prišla tudi iz nekaterih drugih domov.

Sicer so v četrtek v ljutomerskem domu starejših odvzeli 30 brisov, pozitivna na novi koronavirus sta bila dva oskrbovanca. Skupno število okuženih je 126, od tega 91 oskrbovancev, 24 zaposlenih in 11 zunanjih zaposlenih. V četrtek je ozdravelo pet oskrbovancev in trije zaposleni. Skupno število ozdravelih je 71, od tega 45 oskrbovancev in 26 zaposlenih.