Napovedovanje pojava bolezni in škodljivcev

Vrtičkarji: Tako lahko izveste, ali so vaši posevki ogroženi

A.S./STA
27. 4. 2020, 09.17
Deli članek:

Ob lastni pridelavi, h kateri prebivalce poziva kmetijsko ministrstvo, je treba biti pozoren tudi na rastlinske bolezni in škodljivce.

Nataša Juhnov
Sistem spremljanja nadzora teh pojavov je v Sloveniji dobro razvit, informacije so na voljo na spletu, vrtičkarji pa se lahko naročijo tudi na obvestila po elektronski pošti ali na mobilni telefon.

Napovedovanje pojava bolezni in škodljivcev je eno ključnih orodij za omejevanje njihovega širjenja in s tem nastanka velike gospodarske, okoljske in socialne škode, so poudarili na kmetijskem ministrstvu.

Javno službo zdravstvenega varstva rastlin so zaupali trem kmetijsko-gozdarskim zavodom in dvema inštitutoma: KGZ Maribor, KGZ Novo mesto, KGZ Nova Gorica, Kmetijskemu inštitutu Slovenije in Inštitutu za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije. Pojav bolezni in škodljivcev spremljajo na podlagi meteoroloških, bioloških in drugih podatkov.

Iz meritev agrometeoroloških postaj, smiselno razporejenih po območjih Slovenije, ter z opazovanjem bolezni in škodljivcev na terenu, strokovnjaki javne službe ugotavljajo stopnjo ogroženosti nasadov in posevkov ter o tem obveščajo pridelovalce in jih usmerjajo k primernim ukrepom za obvladovanje bolezni in škodljivcev.

Ta obvestila vsebujejo informacije med drugim o vremenskih podatkih v zadnjem obdobju, razvojnih stadijih kmetijskih rastlin, pojavu in širjenju bolezni in škodljivcev ter priporočila o ukrepih varstva rastlin.

Obvestila objavljajo na spletu, dostopna pa so tudi registriranim uporabnikom agrometeorološkega informacijskega sistema, ki deluje v okviru Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.

Na obvestila, ki jih lahko prejemajo po elektronski pošti ter na mobilni telefon, se lahko uporabniki naročijo brezplačno. Na voljo so za posamezne kategorije kmetijskih rastlin (sadjarstvo, vinogradništvo, poljedelstvo, ...) ali za posamezno skupino rastlin (pečkarji, koščičarji, krompir, čebulnice, ...).

Modul za naročanje in pregled prognostičnih obvestil je dostopen na portalu Agromet. Trenutno ima že več kot 3600 aktivnih uporabnikov.