Ministrstvo za zdravje je na ponedeljkovem sestanku vodstvi ptujske in brežiške bolnišnice seznanilo, da ju je izbralo za bolnišnici za covid-19.
Kot je danes povedala direktorica ptujske bolnišnice Anica Užmah, so se po skupnem pogovoru dogovorili, da njihov zavod za zdaj prevzame 40 okuženih oskrbovancev ljutomerskega doma starejših. Zaposleni v Splošni bolnišnici Ptuj so na današnjem jutranjem zboru delavcev sicer izrazili nestrinjanje tudi nad to odločitvijo. "A ko smo bili postavljeni pred možnostjo popolne ukinitve vseh ostalih dejavnosti in preoblikovanja v covid-19 bolnišnico, smo pristali na to odločitev," je danes povedala Užmahova in zagotovila, da bodo kljub velikim tveganjem naredili vse, da bolnišnica ohranila vse dosedanje dejavnosti ter se še naprej strokovno razvijala.
Okuženi bolniki v okolje brez okužb
V bolnišnici jih najbolj skrbi, ker bodo v primeru uresničitve napovedi ministrstva okuženi bolniki prihajali v okolje, ki je trenutno brez okužb. Odgovorni na državni ravni niso sprejeli njihovega predloga, da bi zagotovili osebje za oskrbo obolelih v ljutomerskem domu.
Kot je pojasnila direktorica, je pri njih predvidena zgolj oskrba pacientov, ki so okuženi, a imajo lažji potek bolezni, medtem ko bodo vse s težjo obliko covida-19 v njihovi regiji še naprej zdravili v UKC Maribor.
Tudi v Brežicah ponudili postelje, a za zdaj selitve pacientov ne bo
Po informacijah Užmahove so se s predlogom strinjali tudi v Brežicah, kjer so ponudili celo 70 postelj, a naj za zdaj selitve pacientov po zadnjih podatkih še ne bi bilo, ker je stanje v domu starejših v Šmarju pri Jelšah pod nadzorom, medtem ko v Ljutomeru trenutno stanja ne obvladujejo.
Kaj bo sploh vloga novega oddelka?
Strokovni vodja ptujske bolnišnice Teodor Pevec je dodal, da bi na njihovem oddelku, kamor bi selili okužene z lažjo obliko, opravljali zgolj nego, kar je povsem nova oblika in za vse še neznanka. "K nam bi tako prišli sicer zdravi varovanci doma, ki pa so okuženi z novim koronavirusom. Mi jih ne bomo zdravili, saj nismo infekcijski oddelek, zato bi takšne poslali v Maribor," je pojasnil Pevec.
Na Ptuju epidemiologa ni
Ob tem je opozoril, da gre pri sprejemu 40 bolnikov za zgornjo številko, ki bi še ohranila vsaj povprečno realizacijo ostalih programov njihove bolnišnice. Kot je dodal, epidemiologa nimajo, zaščitne opreme pa imajo za zdaj dovolj, hkrati so jim zagotovili, da jo bodo prejeli v zadostnih količinah tudi za naprej. V nasprotnem primeru zaposlenih ne bodo izpostavljali tveganjem.
Stroka proti tovrstnim premikom
Je pa Pevec še potrdil, da je slovenska infektološka stroka načeloma proti premikanju okuženih v sicer zdravo okolje, in dodal, da morda drugače menijo redki strokovnjaki, ki sedijo v kriznem štabu. "Očitno so stvari v Ljutomeru šle tako daleč, da so ministrstvo pritisnile ob zid in se je zato odločilo za takšen korak," je še dodal strokovni vodja.
Užmahova je povedala, da ministrstvo po zadnjih informacijah še vedno vztraja pri svojem sklepu, a bolnikov danes še ne pričakujejo. Morda bodo prišli v sredo ali četrtek, medtem pa iščejo morebitne drugačne rešitve. Ministra Tomaža Gantarja so med drugim obvestili tudi o tem, da naj bi prostore ponudila ormoška psihiatrična bolnišnica, ta naj bi te navedbe tudi preverjal.
Postavljanje ultimatov za ptujsko županjo nesprejemljivo
Na odločitev ministrstva se je danes odzvala tudi ptujska županja Nuška Gajšek. Kot je dejala, se zaveda, da je za vse bolnike potrebno poskrbeti, ni pa zadovoljna s sprejemanjem odločitev preko noči in ne da bi o tem obvestili lokalno skupnost.
"Na Ptuju smo naredili vse in še več, kar je v naši moči, da smo se obvarovali pred virusom. Zadnja primera okužbe sta bila potrjena že konec marca, odtlej pa nimamo obolelih. Tudi dom upokojencev se zelo bori za zaščito svojih stanovalcev. Ministra zato sprašujem, kdo bo prevzel odgovornost, če se zgodi kaj takšnega, na kar zdaj nismo pripravljeni," je dejala Gajškova.
Kljub izrednim razmeram se ji zdi nesprejemljivo postavljanje ultimatov, sicer pa je prav, da se da na razpolago vsa razpoložljiva sredstva in kadre. Vendar epidemija se po njenem umirja, na Ptuju je celo ni, zato ji ni jasno, zakaj v takšna okolja premeščati obolele.
"Če alternative ni, bomo seveda pomagali, vendar te zagotovo obstajajo," je prepričana županja, ki je povedala, da so imeli pripravljeni več možnih rešitev v primeru izbruha virusa v njihovem domu upokojencev. Ena od teh, ki jo je potrdila tudi država, je bila, da bi tiste, ki niso akutno bolni, premestili v hotele. Enako bi po njenem mnenju lahko storile tudi druge občine.
Odločitev ministrstva nesprejemljiva tudi za brežiško bolnišnico
Direktorica Splošne bolnišnice Brežice Anica Hribar je povedala, da jih je odločitev, da postanejo začasna negovalna bolnišnica za covid-19, presenetila. Ministrstvu so zato pojasnili, da to za brežiško bolnišnico ni sprejemljivo, vendar pa bi lahko kljub temu ponudili nekaj postelj.
Premeščanje bolnikov iz domov za starejše iz drugih regij se jim sicer zdi nenavadno, hkrati pa bi to za brežiško bolnišnico pomenilo, da bi morali izprazniti interni oddelek in tamkajšnje bolnike premestiti drugam.
Hribarjeva je dejala, da je ministrstvo ob teh in drugih ugovorih ugotovilo, da omenjeno premeščanje iz drugih regij nima smisla, in še dodala, da brežiška bolnišnica ni več v igri za kaj takega.