Protikoronski zakon

Prvaki koalicijskih strank potrdili tri milijarde evrov težak mega zakon, pričakovati je zaostritev prepovedi gibanja

J.P./STA
29. 3. 2020, 08.17
Posodobljeno: 29. 3. 2020, 09.26
Deli članek:

Predsednik vlade Janez Janša bo skupaj s prvaki koalicijskih partneric popoldne predstavil tri milijarde evrov težak mega protikoronski zakonski predlog, ki predvideva številne interventne ukrepe za omilitev posledic epidemije novega koronavirusa.

Bobo
Pričakovati je, da bodo predstavili tudi zaostren odlok o prepovedi zbiranja na javnih mestih.

Vlada je po dveh dneh zasedanj v soboto pozno zvečer uspela pod streho spraviti obširen zakonski predlog ukrepov za pomoč gospodinjstvom in gospodarstvu zaradi epidemije novega koronavirusa. Kot je na Twitterju zapisal premier Janez Janša, so po večdnevnem neprekinjenem delu sprejeli prvi protikoronski zakon z ukrepi za omejitev epidemije in blažitev posledic epidemije v vrednosti treh milijard evrov.

Zaostritev ukrepov

Najverjetneje še pred popoldansko novinarsko konferenco pa bodo ministri na dopisni seji potrjevali predlog sprememb odloka o prepovedi zbiranja na javnih mestih, s katerim bodo predvidoma zaostrili možnost gibanja posameznikov na občino bivanja, upoštevajoč nekatere logične izjeme.

Vlada se s tem odziva na sobotne množične kršitve odloka in pozive županov predvsem nekaterih turistično bolj atraktivnih občin k zaostritvi ukrepov. Na družbenih omrežjih so v soboto krožile fotografije s slovenske Obale, preplavljene z obiskovalci. Da je lepo vreme v Vipavsko dolino in na ajdovsko območje pritegnilo številne obiskovalce iz drugih delov države, so opozarjali tudi v regijskem štabu Civilne zaščite (CZ) za severno Primorsko.

Blejski župan Janez Fajfar pa je v soboto zvečer Slovence pozval, naj se zadržijo izletov na Gorenjsko, dokler nevarnosti okužbe ne bo več.

Vlada potrdila nekaj kadrovskih menjav na ministrstvih

Vlada je na sobotni seji potrdila nekaj kadrovskih menjav na ministrstvih za zunanje zadeve, za delo in za javno upravo. Tako je nekdanjega načelnika Upravne enote Ljubljana Lovra Lončarja imenovala za v. d. generalnega sekretarja ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, pred tem pa s te funkcije razrešila Simona Švarca. Lončar bo položaj vršilca dolžnosti generalnega sekretarja nastopil 1. aprila, in sicer do imenovanja generalnega sekretarja po opravljenem natečajnem postopku, vendar najdlje do 30. septembra.

Vlada je s 1. aprilom imenovala Jerneja Müllerja za vršilca dolžnosti generalnega direktorja direktorata za skupno zunanjo in varnostno politiko v ministrstvu za zunanje zadeve, in sicer do imenovanja generalnega direktorja po izvedenem natečajnem postopku, vendar največ za šest mesecev. Müller bo nasledil Anito Pipan, ki jo je vlada z aprilom imenovala za vršilko dolžnosti generalne direktorice direktorata za multilateralo in razvojno sodelovanje v ministrstvu za zunanje zadeve. Tudi ona je imenovana za največ šest mesecev.

Mihaela Zupančiča je vlada razrešila s položaja vršilca dolžnosti generalnega direktorja direktorata za mednarodno pravo in zaščito interesov v ministrstvu za zunanje zadeve ter s 1. aprilom na to mesti za največ pol leta imenovala Marka Rakovca.

Vlada je na sobotni seji tudi imenovala Majo Nikolić Pogačar za vršilko dolžnosti generalne direktorice direktorata za stvarno premoženje v ministrstvu za javno upravo. Tudi njeno imenovanje velja do imenovanja generalnega direktorja po natečajnem postopku, vendar za največ šest mesecev oziroma najkasneje do 27. septembra.