Začasno

Agrokor ostal brez delnic Mercatorja

J.P./STA
18. 12. 2019, 12.31
Posodobljeno: 18. 12. 2019, 15.34
Deli članek:

Javna agencija RS za varstvo konkurence (AVK) je hrvaškemu Agrokorju začasno odvzela delnice Mercatorja.

Reuters
AVK je sklep o začasnem odvzemu Mercatorjevih delnic sprejela 16. decembra.

Uradni razlog naj bi bilo zavarovanje za plačilo globe v višini 53,9 milijona evrov, ki jo je AVK tej hrvaški družbi naložila zaradi prevzema kostelske polnilnice vode Costella.

Korak dlje

AVK je sklep o začasnem odvzemu Mercatorjevih delnic sprejela v ponedeljek, so danes sporočili iz skupine Fortenova, naslednice zdravega jedra propadlega Agrokorja, ki je od leta 2014 lastnik Mercatorja. Gre za odločitev, ki pomeni razlastitev zasebne lastnine Agrokorja, brez odločitve sodišča, ki bi to omogočala in brez veljavne pravne podlage, so dodali.

Nekdanji lastnik Agrokorja Ivica Todorić je Costello prevzel pred tremi leti. Gre za podjetje z vsega milijonom evrov letnih prihodkov, vendar je AVK zaradi neprijavljene koncentracije septembra letos Agrokor kaznovala s 53,9 milijona evrov globe. Zdaj je šla še korak dlje in mu odvzela 69,57 odstotka delnic Mercatorja, vrednih 140 milijonov evrov, da bi z njimi zavarovala plačilo globe.

V Agrokorju so tedaj trdili, da je prevzem Costelle opravil sam Todorić, brez vedenja in sodelovanja katerega drugega člana takratnega upravnega odbora Agrokorja. Zoper globo je Agrokor novembra vložil zahtevo za sodno varstvo, zato odločitev o njej še ni pravnomočna, trdijo v Fortenovi. Vendar AVK zahteve za sodno varstvo še ni posredovala pristojnemu sodišču v Ljubljani, pač pa je začela s postopkom za začasni zaseg delnic Mercatorja, so opozorili.

Sporno se jim zdi tudi dejstvo, da je AVK Mercatorjeve delnice zasegla v skladu z določbami zakona o prekrških, ki pa se v glavnem nanašajo na prometne ali podobne prekrške, kjer so kršitelji zaloteni pri samem dejanju. Prav tako gre pri zasegu delnic za grobo in namerno napačno uporabo in zlorabo zakona s strani državnega regulatornega organa, so poudarili.

Prenos lastnine

Skupina Fortenova je zaživela 1. aprila letos, ko so nanjo prenesli 32 Agrokorjevih solventnih podjetjih na Hrvaškem, v drugi fazi pa bodo nanjo prenesli tudi lastnino 82 nekdanjih Agrokorjevih podjetjih izven Hrvaške. Med njimi je največji Mercator. Slovenska država si ob tem prizadeva za sporazum, ki bo slovenskim dobaviteljem Mercatorja zagotovil enakopravno obravnavo z drugimi dobavitelji pod konkurenčnimi pogoji. Pogovori o tem s Fortenovo še potekajo.

Izredni pooblaščenec Agrokorja in glavni direktor skupine Fortenova Fabris Peruško je danes na novinarski konferenci v Zagrebu dejal, da je AVK odločitev sprejela zgolj z namenom odvzema delnic Mercatorja, da bi na ta način upočasnila oz. preprečila prenos lastnine Mercatorja na skupino Forternova.

Skupino Fortenova mora za prenos Mercatorja z Agrokorja na Fortenovo sicer pridobiti tako soglasje varuha konkurence kot tudi vseh 56 bank upnic Mercatorja, od katerega so tri slovenske, tudi državna SID banka.

V Fortenovi se bodo za zaščito svoje lastnine borili z vsemi pravnimi sredstvi, o ukrepu AVK pa že obvestili vsa veleposlaništva držav članic EU v Sloveniji, kot tudi veleposlaništvi Rusije in ZDA.

Sta pa Fortenova in Agrokor pred dnevi že vložila pritožbo pri Evropski komisiji proti slovenski državi oz. ministrstvu za gospodarstvo pod vodstvom Zdravka Počivalška, ker naj bi se nedovoljeno vmešavala v prenos lastništva Mercatorja z Agrokorja na Fortenovo.

Počivalšek zaupa v ravnanje AVK 

Počivalšek, ki se mudi na delovnem obisku v Nemčiji, je v odzivu zapisal, da konkretnega ravnanja AVK v primeru Agrokor ne more komentirati, saj niti na ministrstvu, niti sam kot minister ni seznanjen s postopanjem v posamičnih primerih. "Verjamem pa, da AVK v zvezi z neprijavo koncentracije in tudi izrečeno globo ravna v skladu s sprejetimi pravili in zakonodajo," je dodal.

Glede nekaterih očitkov v javnosti, da se država domnevno vmešava v prenos Mercatorja z Agrokorja na skupino Fortenova, pa je minister poudaril: "V Sloveniji velja vladavina prava. Institucije, vključno z AVK, delujejo samostojno in neodvisno. Slovenija ne odloča in ne bo odločala o prenosu, niti nima vpliva na prenos družbe Mercator in njenih odvisnih družb na skupino Fortenova." Si pa vsi želimo, da se Agrokor prestrukturira na način, da bo nova družba Fortenova postala uspešna družba in bo omogočila tudi Mercatorju, da bo rasel in se razvijal, je dodal.

Ob tem je izpostavil, da omenjenega primera AVK nikakor ni za povezovati z meddržavnimi odnosi med Slovenijo in Hrvaško. "Po mojem mnenju so odnosi med Slovenijo in Hrvaško na gospodarskem področju dobri. Povezuje nas veliko skupnih dobrih projektov in priložnosti, ki jih moramo skupaj izkoristiti. In na tem moramo delati na obeh straneh meja."