V Zdravstvenem domu Kranj so danes prejeli odpovedi pogodb o zaposlitvi 23 zdravnikov družinske medicine, ki so tako uresničili svojo grožnjo. Direktor Osnovnega zdravstva Gorenjske Jože Veternik poziva pristojne k izpolnitvi pogojev, ki so jih postavili zdravniki, sicer čez mesec ali dva v Kranju grozi razpad zdravstvenega sistema. S tem so se uresničile napovedi zdravnikov, da bodo s 1. aprilom odpovedali pogodbe o zaposlitvi, če pristojni ne bodo poskrbeli za ureditev razmer, v katerih bodo lahko svoje delo opravljali kakovostno in varno. Odpovedni rok je po zakonu 60 dni. Če zaplet do takrat ne bo rešen, bodo morali s koncem maja izdati sklepe o odpovedi, je pojasnil Veternik.
Danes so se uresničile napovedi zdravnikov, da bodo s 1. aprilom odpovedali pogodbe o zaposlitvi, če pristojni ne bodo poskrbeli za ureditev razmer, v katerih bodo lahko svoje delo opravljali kakovostno in varno.
Z odpovedjo 23 od 34 zdravnikov, brez osebnega zdravnika 40.000 ljudi
Kot je na novinarski konferenci povedala direktorica Zdravstvenega doma Kranj Lilijana Gantar Žura, je odpovedi podalo 23 od 34 zdravnikov splošne medicine. Brez osebnega zdravnika bi tako po 60-dnevnem odpovednem roku ostalo več kot 40.000 ljudi na območju občin Kranj, Jezersko, Preddvor, Šenčur, Cerklje in Naklo. "To je resen alarm, na katerega se moramo hitro odzvati vsi udeleženci. Nujno se moramo usesti ministrstvo za zdravje, vlada, Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije in čim prej sprejeti aneks k pogodbi," je izpostavila Gantar Žura.
Kot je pojasnila, so zdravniki v odpovedih zapisali, da jo dajejo zaradi pritiska ZZZS k obremenitvam preko normativa in standarda iz modre knjige. To jih sili k delu v pogojih, ki onemogočajo izpolnjevanje temeljnega poslanstva zdravniške stroke.
"Zdravniki ne verjamejo več obljubam in bodo odpovedi pogodb umaknili le takrat, če bodo stvari dogovorjene, zapisane in podpisane," je poudarila Gantar Žura. "Če se situacija ne razreši, bomo morali konec maja izdati sklepe o odpovedi," pa je povedal Veternik.
S tem so se uresničile napovedi zdravnikov, da bodo s 1. aprilom odpovedali pogodbe o zaposlitvi, če pristojni ne bodo poskrbeli za ureditev razmer, v katerih bodo lahko svoje delo opravljali kakovostno in varno. Odpovedni rok je po zakonu 60 dni. Če zaplet do takrat ne bo rešen, bodo morali s koncem maja izdati sklepe o odpovedi, je pojasnil Veternik.
"Mi dejansko računamo, da bodo aprila vsi akterji s pozitivno energijo skupaj s stroko in sindikati poskušali najti rešitve, ki bi zadovoljili zdravnike, da bodo preklicali odpovedi," je poudaril. Meni, da je ključno, da bi z aneksom spremenili določilo letošnjega splošnega dogovora, ki je dvignil mejo, po kateri lahko zdravniki odklanjajo registracijo novih bolnikov. Lani je veljalo določilo, ki je zapovedalo, da lahko zdravnik družinske medicine odklanja vpis pacientov, ko doseže 1995 glavarinskih količnikov, letos pa se upošteva povprečje v posamezni izpostavi.
Trenutno povprečje v Sloveniji znaša okoli 2400 glavarinskih količnikov oziroma 1850 bolnikov na zdravniški tim, v Kranju pa okoli 2000 bolnikov, kar pomeni, da so kranjski zdravniki za deset odstotkov bolj obremenjeni od povprečnega slovenskega zdravnika in za 25 odstotkov bolj, kot določa dogovor iz leta 2017. "To je bila verjetno tista kaplja čez rob, ki je povzročila odpovedi zdravnikov v Kranju in namere odpovedi v Celju in Mariboru," je pojasnil Veternik.
Razpad sistema in plačevanje nenujnih storitev?
Če se zadeva ne bo rešila in odgovorni ne bodo nakazali rešitev, Veternik maja pričakuje že zelo težko stanje, saj bodo odhajajoči zdravniki koristili lanski in pripadajoči del letošnjega dopusta. Zato poziva ministra in ostale akterje, da že ta teden pristopijo k sestankom in dogovorom. "Najhitrejša rešitev je, da vlada poskuša do konca aprila sprejeti aneks številka ena in omili vrednosti pri opredeljevanju pacientov," meni Veternik.
Če bodo zdravniki res odšli, sledi razpad sistema, napoveduje Gantar Žura. V tem primeru bi morali vzpostaviti izredne razmere in vse bolnike s tega območja usmeriti v nujne urgentne ambulante, kjer bi obravnavali nujna stanja. To bi pomenilo velik pritisk na dežurne ambulante, katerih nenujne storitve pa so na Gorenjskem za bolnike plačljive.
Na Ptuju dali čas do 1. junija
Potezo so potegnili tudi družinski zdravniki iz Zdravstvenega doma (ZD) Ptuj. Pridružili so se zahtevam po ureditvi razmer na področju primarnega zdravstva in pomanjkanja zdravnikov družinske medicine. Če njihove zahteve ne bodo uresničene do 1. junija, bo h kolektivni odpovedi pristopilo 16 zdravnikov, so sporočili iz ptujskega zdravstvenega doma.
Kot so spomnili v sporočilu za javnost, upravni odbor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) ni sprejel predloga Združenja zdravstvenih domov Slovenije, da bi z aneksom k splošnemu dogovoru za letos spremenili pogoje za odklanjanje bolnikov. Združenje je predlagalo, da se kot kriterij upošteva dogovor iz sporazuma o začasni prekinitvi stavkovnih aktivnosti, ki je že veljal v splošnem dogovoru za pogodbeni leti 2017 in 2018.
V kolektivu družinskih zdravnikov ZD Ptuj tako zahtevajo popravek splošnega dogovora, da bo meja za prenehanje opredeljevanja bolnikov 1895 glavarinskih količnikov in da se bo meja zniževala za pet odstotkov na leto do končne vzpostavitve 1500 količnikov oziroma 1200 opredeljenih oseb.
Prav tako pričakujejo čimprejšnjo administrativno razbremenitev specialistov družinske medicine, zagotovitev razmer, v katerih bo družinska medicina postala bolj privlačna za mlade kadre, ter določitev jasne zgornje meje dnevnih in tedenskih obremenitev družinskega zdravnika.