Vsekakor je slabo, da nimamo operativne vlade, a roko na srce, je nismo imeli že dolgo. Marsikatera odločitev se je vlekla ali se o njej sploh ni odločalo, zato se trenutnemu boljšemu stanju v državi lahko zahvalimo predvsem po zaslugi gospodarstva, razmišlja predsednik Združenja delodajalcev Slovenije Marjan Trobiš.
Gospodarska rast je hkrati z vsemi pozitivnimi vplivi prinesla tudi pomanjkanje usposobljenega kadra v Sloveniji. »Tisti, ki so dobri in imajo možnosti, so se odpravili v tujino, kjer so drugače ovrednoteni, v Sloveniji pa moramo delati s tem, kar imamo. Zato se mora marsikateri delodajalec po kadru ozirati v državah južno od nas,« je dejal Trobiš.
Odpiral bi trg dela
Kot je poudaril, bomo zaradi pomanjkanja kakovostnega kadra v prihodnje imeli velike težave, zato je treba biti odprt za druge kulture in tuje delavce integrirati v Slovenijo. Multikulturnosti po njegovem do zdaj nismo bili vajeni, zato bo to poseben izziv za prihodnost. Vendar brez odpiranja trga delovne sile tudi zunaj naših meja sedanjih trendov gospodarske rasti, ki se napoveduje tudi za naslednji dve ali tri leta, ne bomo mogli zdržati, poudarja predstavnik delodajalcev.
Dvig minimalne plače vidi kot pretres
Pravi, da bi Slovenija morala vselej gledati na to, da bo konkurenčna primerljivim državam. Po njegovem se težko primerjamo z Nemčijo, se pa moramo z državami, kot je Slovaška ali Poljska, vendar v primerjavi s temi državami že zdaj izstopamo. Minimalne plače so se pred časom dvignile za skoraj 30 odstotkov naenkrat, kar je bil velik pretres za gospodarstvo, ki smo ga nekako zmogli, vendar za ceno konkurenčnosti. Medtem so si omenjene države veliko hitreje opomogle od krize.
Selekcija: kdor ne dela, naj ne jé
V Sloveniji je sicer še kar nekaj ljudi brez dela, zato bi tudi doma morali opraviti selekcijo, kdo je res težko zaposljiv. Kot pa izpostavlja Trobiš, so razmere danes take, da se marsikomu niti ne izplača delati, saj je biti zaposlen ali biti na zavodu za zaposlovanje skoraj enako ovrednoteno. »V tem smislu se ne strinjam s tistimi politiki, ki zahtevajo povečevanje socialnih transferjev,« meni Trobiš.