Poslanske plače

To so najboljše in najslabše plačani poslanci

Matej Klarič/ Novice Svet24
6. 4. 2018, 19.20
Deli članek:

Med devetdesetimi poslanci v državnem zboru so razlike med najbolje in najmanj plačanimi poslanci velike. Zakaj prihaja do takšnih razlik in kdo so najbolje in najmanj plačani poslanci?

Arhiv Svet24
1125 evrov je razlika med najvišjo in najnižjo februarsko plačo v državnem zboru.

Najbolje plačani poslanec je predsednik državnega zbora Milan Brglez, ki je v mesecu februarju dobil 3288 evrov.

Najslabše plačani poslanec v februarju je bil Peter Viflan iz Desusa, ki je dobil 2063,11 evra. Vilfan ima tako približno tretjino nižjo plačo od Brgleza.

STA
Predsednik državnega zbora Milan Brglez je glede na funkcijo, ki jo opravlja, pričakovano najbolje plačani poslanec.

Na višino plače sicer vpliva vrsta dejavnikov, najpomembnejši je položaj poslancev, tisti, ki vodijo komisije in odbore, imajo višjo plačo od ostalih. Obenem na plačo močno vpliva tudi velikost poslanske skupine. Vodje skupin z dvajset in več poslanci dobijo več denarja od vodij manjših skupin. Zato je med najbolje plačanimi tudi vodja velike 35-članske poslanske skupine SMC Simona Kustec Lipicer.

NIZKE PLAČE OSTALIH ZAPOSLENIH V DRŽAVNEM ZBORU

Konec marca je bilo v državnem zboru zaposlenih 351 javnih uslužbencev, od tega 102 za določen čas v poslanskih skupinah. Velika večina med njimi ne dosega plač poslancev, 43 odstotkov celo nižjo od 1000 evrov neto.

Starejši najbolje plačani

Pomemben dejavnik pri višini plače je tudi delovna doba. Eden izmed starejših poslancev, ki je tudi podpredsednik DZ, Primož Hainz iz Desusa, je zato na drugem mestu najbolje plačanih poslancev v mesecu februarju. Tudi na drugih mestih najbolje plačanih so starejši poslanci: Verbič, Jurša in Hanžek, ki je sicer v poslanske klopi sedel iz pokoja. 

Razumljivo je, da so iz istega razloga mlajši poslanci z manj delovne dobe slabše plačani. Družbo jim dela Vilfan, ki kljub svojim letom zaradi športne kariere nima dolge delovne dobe. Nekoliko višjo plačo od njega ima 30-letna poslanka Teja Ljubič, ki je svoj mandat nastopila šele sredi mandata tega državnega zbora. Med slabše plačanimi so še Miha Kordiš iz Levice, Andrej Čuš iz stranke Zeleni Slovenije in Jernej Vrtovec iz Nove Slovenije. Čeprav imajo najnižje plače v DZ, pa se lahko le redkokdo iz njihove generacije pohvali z višjo plačo.

sta
Poslanec Desusa in nekdanji košarkarski as Peter Vilfan je bil februarja najmanj plačan poslanec.

Dodatki k plači

Poleg plače so poslanci sicer upravičeni tudi do poslanskega dodatka, ki lahko znaša od 500 do 800 evrov, odvisno od oddaljenosti od DZ. Upravičeni pa so tudi do službenega telefona in računalnika, kilometrine, regresa za prehrano in letnega dopusta, jubilejne nagrade, nadomestila za ločeno življenje in odpravnino ob odhodu v pokoj. Obenem imajo plačano tudi pisarno v svojem kraju, dobijo pa lahko tudi službeno stanovanje v najem po ugodni ceni.