Afera Skripal

Slovenski veleposlanik v Moskvi poklican na posvet v Slovenijo

J.P./STA
29. 3. 2018, 13.34
Posodobljeno: 29. 3. 2018, 14.47
Deli članek:

Na podlagi današnje odločitve vlade bo zunanji minister Karl Erjavec zaradi afere Skripal na posvet poklical slovenskega veleposlanika v Moskvi Primoža Šeligo, je po seji vlade povedal minister.

STA
Erjavec bo veleposlanika poklical že danes.

Dodal je, da je veleposlanik že v Sloveniji in da ga bo na posvet na zunanje ministrstvo poklical že danes.

Izgona ni predlagal

Erjavec je v izjavi za medije dejal, da vladi ni predlagal izgona ruskih diplomatov in da je vlada soglasno sklenila, da bi bil ta ukrep preoster glede na to, da se ne ve, kdo je odgovoren za napad z živčnim strupom na bivšega ruskega dvojnega agenta Sergeja Skripala in njegov hčerko v britanskem Salisburyju.

"Vlada je dala napotilo, da naj minister za zunanje zadeve pokliče slovenskega veleposlanika, ki deluje v Moskvi in pokriva Rusijo, in da opravim z njim pogovor, v katerem bo povedal, kako on vidi zadevo iz Moskve in tudi kako Moskva glede na vso to situacijo, ki je nastala po tem, ko so bile podane zahteve, da naj se članice EU in zveze Nato ustrezno odzovejo," je dejal Erjavec.

Ne sledimo slepo

Predsednik vlade Miro Cerar, ki opravlja tekoče posle, je na novinarski konferenci po seji vlade pojasnil, da je to dodaten odziv k že sprejetim skupnim ukrepom Evropske unije in zveze Nato, ki jih je podprla Slovenija.

Na slovenskem veleposlaništvu v Moskvi deluje devet diplomatov, na ruskem v Ljubljani pa 23.

Ocenil je, da je ta ukrep, ki je bil sprejet soglasno, ustrezen in primeren ter da strožji ukrep ne bi bili na mestu. Slovenija se s tem pridružuje Luksemburgu, Malti, Bolgariji in Slovaški, ki so se prav tako odločili, da pokličejo na posvet svoje veleposlanike v Moskvi.

Kot je poudaril Cerar, je Slovenija odgovorna članica EU in Nata, vendar "to ne pomeni, da slepo sledimo nekim mnenjem, ocenam, vsako zadevo premislimo in se odločamo tako, kot menimo, da je prav". "In tako smo naredili tudi v tem primeru," je dodal.

Stališče Slovenije je po Cerarjevih besedah jasno, vendar to ne pomeni, da nima prijateljskih odnosov z Rusijo, s katero sodeluje tudi na gospodarskem področju, kolikor je to dopustno glede na sankcije EU.

Pahor kar na lastno pest

Cerar se je odzval tudi na izjavo predsednika republike Boruta Pahorja, ki je v sredo dejal, da bi morala Slovenija izkazati solidarnost z Veliko Britanijo. Premier je dejal, da se predsednik države ni posvetoval o tem niti z njim niti z zunanjim ministrom in po njegovem mnenju ni dobro, da se v takšnem primeru ne posvetuje z vlado, ki oblikuje zunanjo politiko.

"Razumem, da ima na to svoje poglede, nenazadnje je predsednik države (...), vendar pa je v tem primeru vlada tista, ki oblikuje politiko in se moramo pri tem vsi skupaj usklajevati," je dejal Cerar.

Tudi zunanji minister Erjavec je obžaloval izjavo predsednika Pahorja in menil, da bi bilo prav, da bi prej vprašal za mnenje zunanjega ministrstva in počakal na razpravo na vladi. "Zdaj se navzven zopet kaže, kot da so določene razlike v slovenski zunanji politiki," je dejal in spomnil, da je zunanje ministrstvo tisto, ki koordinira zunanjo politiko.

Estrada

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu