Trend

Nepremičnine: breme ostarelih - težko se odločijo za spremembe

M.V. / Novice Svet24
16. 3. 2018, 06.50
Deli članek:

Število starejših v slovenski družbi narašča. Številnim nepremičnine predstavljajo breme, saj so neprilagojene in drage za vzdrževanje.

STA
Na okrogli mizi so predlagali, da bi se oskrbovana stanovanja bolj osredotočala na vidik sobivanja.

Na okrogli mizi o novih možnosti kakovostnega bivanja starejših so predstavili spekter možnosti za bivanje starejših, poskušajo pa jih tudi prepričati, naj o bivanju razmišljajo fleksibilno. S projektom Sobivamo želijo ozaveščati starejše o tem, da na voljo nimajo le dveh možnosti – ostati doma oziroma oditi v dom za starejše. »V društvu upokojencev smo dosegli, da je v novi stanovanjski program umeščeno poglavje o bivanju starejših, ki med drugim spodbuja razvoj skupnostnih oblik bivanja starejših,« je pojasnila vodja projektov pri Zvezi društev upokojencev Slovenije Alenka Ogrin.

STA
V novi stanovanjski program je umeščeno poglavje o bivanju starejših, je povedala Alenka Ogrin.

Zasebno nekaj oblik sobivanja starejših že obstaja. »Želimo si, da bi država pravno-formalno omogočila, da se razvijejo in ponudijo druge možnosti bivanja,« je dodala.

gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna

Gospodarstvo

Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba

Breme za starejše

Lastniške nepremičnine starejšim pogosto predstavljajo breme. Hkrati pa se starejši težko odločijo za spremembe, tudi zato, ker jih ne poznajo. »Starejši tičijo v svojih nepremičninah, čeprav so neprilagojene in predrage za bivanje,« je poudarila. Predlagajo, da bi se oskrbovana stanovanja bolj osredotočala na vidik sobivanja. »Enote bi bile tako manjše, skupnostni prostori, kot so dnevni prostor, kuhinja in pralnica, pa bolj poudarjeni,« je pojasnila. Predlagajo tudi ustanovitev posredniške službe, ki bi stanovanja starejših oddajala v najem, medtem ko bi se starejši preselili v sobivalne oblike bivanja. »Ta služba je stanovanjski sklad, ki bi skrbel tudi za najemnika,« je dejala.

Samota – tihi ubijalec

Pri sobivanju starejših pa je poudarjena tudi socialna komponenta. »Pravijo, da je samota tihi ubijalec starejših,« je izpostavila Ogrinova. Ti si po njenih besedah želijo zasebnosti, a tudi druženja in medsebojne skrbi. »Takšna skupnost se lahko tudi stara skupaj in pozneje skupaj najde pomoč,« je dodala. Sobivanje za starejše v zasebnih okvirjih ponuja tudi Peter Prezelj. V Davči je za bivanje starejših preuredil nekdanji hotel. Trenutno v njem prebiva pet uporabnikov, ki za 300 evrov na mesec najamejo sobo s kopalnico, souporabljajo pa kuhinjo, jedilnico in dnevne prostore. Ob najemnini morajo doplačati le še stroške hrane, ki povprečno znašajo od 80 do 100 evrov. Starejši, ki bivajo pri Prezlju, imajo skupno kosilo in po navadi tudi večerjo, zajtrke pa si pripravljajo sami. Prezelj jih spremlja k zdravniku, enkrat na teden gredo skupaj po nakupih. »V pomladanskem in poletnem času imajo tudi vrt je povedal.

Zanimivosti

blazina
Sveža postelja

Za sladek spanec primerno vzdržujte odeje in vzglavnike

žafran v kulinariki
Rastline v kulinariki

Žafran je nekoč slovel kot zdravilo, danes kot začimba

rep08-2025_naslovka
Zanimivosti

Koga se boji Janez Janša: predsednik SDS na shod Ruparjevih upokojencev prišel v spremstvu telesnih stražarjev

Roškar, Glorija in Tijan
Posebna gosta

Na počitnicah pri Roškarju: Navihana osnovnošolca zabavala voditelja

opuncija
Indijska figa

Zdrav sadež, ki ima pomembno vlogo pri ohranjanju zdravja ožilja

Rakek_emb_skupina03
Zanimivosti

Prihodnost farmacevtske embalaže: Inovativni pristopi DS Smith Slovenija na sejmu Pharmapack 2025