Akcija proti Hrvaški

Erjavec o "strogo varovani skrivnosti": Vse je pripravljeno tako, kot je treba

T.L./STA
28. 2. 2018, 13.52
Posodobljeno: 28. 2. 2018, 13.55
Deli članek:

V pismu bodo navedeni vsi elementi tožbe proti Hrvaški pred Sodiščem EU.

Bobo
Pismo Bruslju glede arbitraže bo v četrtek na vladi.

Zunanji minister Karl Erjavec je danes premierju Miru Cerarju predstavil vsebino pisma, ki so ga pripravili za Evropsko komisijo in v katerem bodo navedeni vsi elementi tožbe proti Hrvaški pred Sodiščem EU. Kot je po sestanku povedal Erjavec, bo vsebino pisma v četrtek obravnavala vlada, nato pa bodo z njimi seznanili odbor DZ za zunanjo politiko.

Erjavec je, kot je dejal, dobil zeleno luč, da bo vsebino pisma v četrtek na zaprtem delu seje obravnavala vlada. Nato ga bodo posredovali odboru za zunanjo politiko, takoj zatem ga nameravajo poslati v Bruselj.

Pismo po Erjavčevih besedah vsebuje elemente, ki so potrebni za vložitev tožbe proti Hrvaški pred Sodiščem EU zaradi nespoštovanja arbitražne razsodbe o meji.

Na današnjem sestanku so poleg predsednika vlade sodelovali tudi vsi ministri, ki so člani implementacijske skupine za arbitražno razsodbo, ter odvetniška ekipa, ki bo zastopala Slovenijo.

Strogo varovana skrivnost

Vsebina pisma z več prilogami je še strogo varovana skrivnost, je pa Erjavec zagotovil, "da je vse pripravljeno tako, kot je treba". Glede na dosedanje informacije, ki so v javnosti, bo Slovenija to pismo Evropski komisiji poslala na podlagi 259. člena lizbonske pogodbe in tako sprožila postopek v povezavi s tožbo proti Hrvaški zaradi nespoštovanja arbitražne odločbe.

Postopek predvideva, da se zadeva najprej predloži Evropski komisiji, ki ima potem tri mesece časa, da se o tem izreče. Če se izreče negativno ali če se sploh ne izreče, to ne preprečuje možnosti, da država sama predloži zadevo Sodišču EU.

Kot je danes dejal Erjavec, težko ocenjuje, kaj bo storila Evropska komisija, ki da doslej "ni postorila bistvenega, ko gre za spoštovanje arbitražne razsodbe s strani Hrvaške".

"Če ne bo podprla našega pisma, pričakujem, da bo to čim prej povedala in da se čim prej sproži pravni postopek pred Sodiščem EU v Luksemburgu," je dejal in znova poudaril, da gre za pravno in ne politično vprašanje.

Neuradno: pravnega ukrepa ni pričakovati 

Ker po dosedanjih neuradnih informacijah pravnega ukrepanja komisije ni pričakovati, bo Slovenija najverjetneje s tožbo proti Hrvaški pred Sodiščem EU nadaljevala sama. Erjavec je že pred dnevi opozoril, da Evropska komisija v zadnjem času to vprašanje očitno obravnava kot politično, ne pravno, zato bi bilo po njegovem mnenju potrebno tožbo vložiti čim prej.

Pripravljajo teren tudi za naslednjo vlado

Vlada mora ob tem, ko bo Bruslju poslala pismo z elementi tožbe proti Hrvaški pred Sodiščem EU, sprejeti sklep, da mora v primeru, če Evropska komisija ne bo sprožila ustreznih postopkov, to storiti slovenska vlada, je danes po seznanitvi z osnutkom pisma poudaril premier Miro Cerar.

"Tako da bomo še zdaj, ko je slovenska vlada povsem opolnomočena v svojem ravnanju, sprejeli ključen sklep, ki ga lahko potem izvrši vlada pred volitvami ali po njih, četudi ne bo več imela polnih pooblastil," je pojasnil na novinarski konferenci. Dodal je, da mora vlada zdaj, ko ta pooblastila ima, sprejeti vse potrebne odločitve v sodelovanju z državnim zborom.

Zato bo osnutek pisma, ki ga bo vlada obravnavala v četrtek, premier predstavil tudi članom odbora DZ za zunanjo politiko (OZP). Še naprej se namreč želi s političnim vrhom posvetovati o implementaciji arbitražne odločbe.

Podrobnosti pisma, ki je še v pripravi, Cerar, kot je dejal, ne sme navajati. Ocenjuje pa, da je osnutek pisma Evropski komisiji dobro pripravljen in da bodo tako ocenili tudi člani OZP.

Dosedanja usklajenost strank, enotnost političnega vrha je po premierjevih besedah ključna za Slovenijo, zato jo je pomembno vzdrževati še naprej, saj se moramo zavedati, da bo postopek dolgotrajen in bo tudi naloga prihodnjih vlad. "Zato je pomembno, da vse podlage pripravimo tako, da bo katera koli vlada v prihodnje te postopke uspešno izpeljala," je dejal Cerar.

Po seznanitvi OZP bo vlada, če bo dobila podporo za to, pismo poslala Evropski komisiji. Premier je prepričan, da je treba pismo Evropski komisiji poslati čim prej. "Imamo vse utemeljitve in podlage za trditve, da Hrvaška krši evropsko pravo," je poudaril.

Komisija ima za odgovor tri mesece časa. "Če bo komisija sprožila postopek zoper Hrvaško, bo prevzela zadeve v svoje roke, sicer bo Slovenija s postopki nadaljevala," je še dejal premier.

Estrada

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

Zanimivosti

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov