Zbrali več kot 7000 evrov

FOTO: Drnovškovo pero s sporazuma Drnovšek-Račan ni prepričalo dražiteljev

S.R./STA
22. 2. 2018, 21.00
Posodobljeno: 22. 2. 2018, 21.06
Deli članek:

V Narodnem muzeju Slovenije so na predvečer 10. obletnice smrti nekdanjega predsednika države in vlade Janeza Drnovška, odprli razstavo o njem.

STA
Odprtje razstave ob 10. obletnici smrti nekdanjega predsednika republike Janeza Drnovška.

Ob odprtju je potekala tudi dobrodelna dražba predmetov iz njegove zapuščine, s katero je Zveza prijateljev mladine Slovenije zbrala več kot 7000 evrov za Štipendijski sklad dr. Janeza Drnovška.

Poleg dražiteljev je štipendijski sklad podprlo tudi nekaj uspešnih slovenskih podjetij, so sporočili iz Zveze prijateljev mladine Slovenije (ZPMS). Skupna vrednost sklada je tako že skoraj 70.000 evrov.

S pomočjo sklada bodo mladostnikom iz socialno manj spodbudnih okolij omogočili šolanje na izbrani poklicni srednji šoli in jim tako pomagali na poti do želenega poklica, je pojasnila predsednica ZPMS Darja Groznik. Načrtujejo, da bodo začeli s prihodnjim šolskim letom štipendirati 20 dijakov. 

STA
Odprtje razstave ob 10. obletnici smrti nekdanjega predsednika republike Janeza Drnovška.

Nalivna peresa, ovojnice, karikature ...

Med predmeti, ki jih je Drnovškova družina podarila ZPMS, so bila med drugim nalivna peresa, priložnostni pisemski ovojnici in karikature, ki jih je Drnovšku podaril Franco Juri. Izdražili so večino predmetov, izklicne cene pa so se gibale od okoli 300 do 900 evrov. Med dražjimi predmeti je bilo črno-zlato nalivno pero, ki so ga prodali za 2200 evrov. Dražiteljev pa ni prepričalo srebrno pero z izklicno ceno 900 evrov, s katerim je Drnovšek podpisal sporazum Drnovšek-Račan. 

Za enega od Drnovškovih nalivnih peres je najvišji znesek ponudila Drnovškova nekdanja sodelavka Nevenka Črešnar Pergar. "Ne glede na to, da je vedno v naših mislih, me bo pero, s katerim je veliko pisal, nanj še posebej spominjalo," je povedala po koncu dražbe, ki se ji zaradi dobrodelne note zdi še posebej dobra.

STA
Odprtje razstave ob 10. obletnici smrti nekdanjega predsednika republike Janeza Drnovška.

"Eden od očetov slovenske države"

Predsednik republike Borut Pahor, ki je dopoldan že položil venec na Drnovškov grob v Zagorju ob Savi, je v nagovoru ob odprtju razstave poudaril pomembnost Drnovškovega delovanja v slovenski politiki in družbi. "Bil je ena najpomembnejših političnih osebnosti v slovenski zgodovini. V času slovenskega osamosvajanja je s svojim vplivom pripomogel, da smo osamosvojitev izpeljali z manj žrtvami," je množico obiskovalcev spomnil aktualni predsednik republike.

V naši zavesti mora Drnovšek ostati kot eden od očetov slovenske države, je še dejal Pahor. Po njegovem mnenju bi bila velika napaka, če si Slovenci ne bi prizadevali, da Drnovška ohranimo v kolektivnem spominu.

STA
Na dražbi tudi predsednik Pahor.

Preprost človek in svetovljan

Soavtor razstave in kustos v Narodnem muzeju Darko Knez je pojasnil, da so z razstavo Drnovška želeli prikazati ne samo kot politika, ampak tudi kot preprostega človeka in svetovljana. Osebne Drnovškove predmete je v muzejsko hrambo sicer zaupala njegova družina. Kot je napovedala direktorica Narodnega muzeja Slovenije Barbara Ravnik, bo razstava kot začasna na ogled do 5. maja, v zmanjšanem obsegu pa bo nato postala del stalne muzejske zbirke.

V petek bo v prostorih muzeja še spominski simpozij, na katerem bodo sodelovali Drnovškovi ožji sodelavci in prijatelji, njihove prispevke so zbrali tudi v zborniku. Ta dan se mu bodo poklonili tudi s spominsko slovesnostjo v domačem Zagorju.

STA
Odprtje razstave ob 10. obletnici smrti nekdanjega predsednika republike Janeza Drnovška.