Nesreča v rudniku Velenje

V velenjskem premogovniku sta v jamo vdrla voda in mulj.
Prikaži več
Ribarjenje v kalnem

Zagreb vrača udarec: Njihove kazni za naše ribiče znatno višje!

S.R./STA
1. 2. 2018, 11.48
Posodobljeno: 1. 2. 2018, 11.57
Deli članek:

Slovenski ribiči so danes prejeli prve kazni iz Hrvaške zaradi prečkanja sredinske črte v Piranskem zalivu, je povedal ribič Silvano Radin.

Bobo

Silvano Radin je sam dobil šest plačilnih nalogov s po 15.000 kunami kazni (skoraj 2000 evrov), torej v skupni vrednosti skoraj 12.000 evrov, je povedal.

Kot je pojasnil, so mu kazen odredili na podlagi kršitve hrvaške meje in zakona o schengenski meji, ker je ribaril v bližini sredinske črte v Piranskem zalivu oz. na hrvaški strani te črte, ki je za Hrvaško tudi meja med državama v Piranskem zalivu. Naloge so mu izdali za ribarjenje 18. decembra, 29. decembra in 3. januarja po dvakrat.

Radin je napovedal, da kazni ne bo plačal, ampak bo ravnal v skladu s priporočili kmetijskega ministrstva in kontaktiral odvetniško pisarno Senjak iz Pule.

Slovenske kazni savudrijskim ribičem

Hrvaški mediji so danes poročali, da sta savudrijski ribič Diego Makovac in njegova soproga dobila še pet plačilnih nalogov iz Slovenije, kar pomeni, da imata skupaj 18 kazni po 500 evrov.

Hrvaški premier Andrej Plenković pa je na današnji seji hrvaške vlade potrdil, da se bo minister za pravosodje Dražen Bošnjaković popoldne v Umagu srečal s savudrijskimi ribiči, kjer se bodo natančno dogovorili o načinih ustrezne pravne pomoči hrvaškim ribičem, da ne bodo zaradi slovenskih plačilnih nalogov v slabšem položaju.

Potrdil je še, da je Hrvaška na slovenske kazni odgovorila z enakimi ukrepi in da je hrvaška policija poslala vrsto plačilnih nalogov slovenskim ribičem. Ponovil je, da bo hrvaška vlada ščitila državne interese, ozemlje in ribiče. Znova je obžaloval slovenske "nepotrebne in enostranske poteze" pri uveljavitvi arbitražne sodbe, ki je Hrvaška ne priznava. Ponovil je, da enostranska implementacija ni v skladu ne z dobrososedskimi odnosi niti z mednarodnim pravom ter da bodo to pojasnili vsem akterjem v mednarodni skupnosti.

"Slovenija je tista, ki je prenesla meddržavni problem na konkretna življenja dela naših sodržavljanov. Menimo, da gre za enega slabših in najmanj zaželenih scenarijev. To ni dobro. Prizadevali si bomo to vprašanje urediti na ravni vlad," je dejal Plenković.