"države ne vodim na izrazito ideološki način"

Cerar: Ne pritisk na Hrvaško, temveč spoštovanje arbitražne odločbe

S.R./STA
6. 1. 2018, 08.40
Posodobljeno: 6. 1. 2018, 09.36
Deli članek:

Premier Miro Cerar je v pogovoru za današnji Dnevnikov Objektiv med drugim spregovoril o arbitražni odločbi o meji med Slovenijo in Hrvaško.

STA
Cerar zavrača ideološke boje.

Kot je dejal Miro Cerar, njegov namen in namen slovenske vlade ni, da Slovenija pritisne na Hrvaško, pač pa da spoštuje arbitražno odločbo, kar bi jo morala tudi sosednja država.

"Nad tistim, kar je bilo z odločbo dodeljeno Sloveniji, izvajamo polno jurisdikcijo, enako kot lahko to počne tudi Hrvaška na njenih območjih. Na morju je bila meja z arbitražno odločbo jasno določena, tako da jo lahko zdaj, ko se je iztekel šestmesečni pripravljalni rok, neproblematično in v celoti izvajamo," je dejal Cerar. Glede meje na kopnem pa bo za povsem natančno evidentiranje mejne črte treba ustanoviti skupno komisijo s Hrvaško.

Po njegovih besedah Slovenija uporablja vsa razpoložljiva diplomatska sredstva, da Hrvaško prepriča, da začne izvajati arbitražno odločbo, v prihodnosti pa bo, "če bo to potrebno", uporabila tudi vsa pravna sredstva.

"Za nas je nepredstavljivo, da članica EU ignorira arbitražno odločbo kot pomemben del mednarodnega prava. Hrvaška s tem krši tudi pravo EU, saj se arbitražna odločba navezuje tudi nanj. Hrvaška je torej kršiteljica mednarodnega in evropskega prava in če tega stanja v najkrajšem možnem času ne bo popravila, bomo proti njej dolžni uporabiti pravna sredstva," je še opozoril premier. 

Poudaril je še, da se Slovenija noče vrniti v vode negotovosti in nejasnosti, kar bi Hrvaški po njegovi oceni očitno ustrezalo, je pa treba spor o meji rešiti tudi kot zgled širši regiji, predvsem Zahodnemu Balkanu. 

Palestina, javni sektor in gospodarska rast

Premier se je dotaknil tudi drugih vprašanj, med njimi vprašanja priznanja Palestine. Pojasnil je, da Slovenija še ni sprejela odločitve o priznanju, je pa vlada predlagala, da se nadaljuje proces priznanja. Ob tem je spomnil, da vlada glede tega ni odločilen dejavnik, ker drugo državo v imenu Slovenije prizna državni zbor.

Na notranjepolitičnem področju je premier izrazil veselje, da je prišlo do dogovora med vlado in gasilci, in napovedal, da se bo vlada pogovarjala tudi s preostalimi poklicnimi skupinami v javnem sektorju, vendar pa ne bo šla "čez zmožnosti države". "V politiko sem šel zato, da to državo naredim spet uspešno. To je uspelo in gre po pravi poti. Zato grem še na ene volitve, da volivce pozovem, naj podprejo mojo politiko stabilnosti in razvoja." 

Ob tem je kot lažno predstavljanje označil navedbe, da njegova vlada nima nič z gospodarsko rastjo. "Še kako ima," je poudaril.
"Želim pa izpostaviti, da te države ne vodim na izrazito ideološki način. Zavračam politike, ki želijo Slovenijo ponovno pripeljati v ideološke boje, v ukvarjanje z daljno preteklostjo namesto s prihodnostjo, v nabiranje političnih točk na račun mladih." 

Zanj je nesprejemljiva "politika SDS in še kakšne druge stranke na desnici, ki želi med ljudi zanesti strah pred tujci, strah pred vsem, da bi se vsi nečesa bali in bi lahko nekdo v takih razmerah diktatorsko vladal". Novi obrazi pa so po njegovem mnenju dobrodošli - nenazadnje se mora tudi politika obnavljati -, morajo pa biti dovolj prepričljivi, če želijo, da jim uspe, je še dejal premier.

Estrada

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu