Nesreča v rudniku Velenje

V velenjskem premogovniku sta v jamo vdrla voda in mulj.
Prikaži več
Usklajene rešitve

Dobili "skrivnostni dokument, ki je bil včeraj najbolj iskan v državi"

T.L./STA
21. 12. 2017, 10.31
Posodobljeno: 21. 12. 2017, 12.42
Deli članek:

Ministrici po srečanju s Cerarjem: Uskladili smo ključne rešitve zdravstvenega zakona. Koalicijski partnerji pa v prvih odzivih niso navdušeni.

STA
Milojka Kolar Celarc

Ministrici za zdravje in za finance Milojka Kolar Celarc in Mateja Vraničar Erman sta po sestanku pri premierju Miru Cerarju sporočili, da so uskladili ključne rešitve, na katerih temelji zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Ministrica ga je predstavila koalicijskim partnerjem, ki ga bodo preučili, prvi odzivi pa ne obetajo nič dobrega.

Kolar Celarčeva je predlog zakona predstavila koalicijskim partnerjem in jim ga v papirnati obliki tudi izročila. Do danes namreč vsaj v DeSUS in SD predloga še niso videli, čeprav je Kolar Celarčeva v sredo zagotovila, da jim je zakon poslala že v torek. Kot je danes pojasnila, je bilo po tistem, ko so zakon poslali v DZ, s predsednikom vlade dogovorjeno, da ga danes najprej predstavi vrhu koalicije in šele nato pošlje v poslanske skupine.

Tudi vodja poslancev SMC Simona Kustec Lipicer je danes pojasnila, da so se držali dogovora koalicije, da medresorsko usklajen predlog ministrica predstavi vrhu koalicije, ko ta da zeleno luč, pa ga pošljejo poslancem.

Vrh koalicije je tako danes s soglasjem koalicije romal v poslanske skupine koalicije, ki ga bodo preučile in dale pripombe. "Prošnja je bila, da bi mogoče tudi kaj praznikov izkoristili, da ga preberejo," je ob robu seje vlade dejala ministrica.

Odziv partnerjem je bil po njenem mnenju pozitiven in so pozdravili pripravo tako obsežnega zakona. Spomnila je, da bo v skladu z zakonom več kot 90 odstotkov upokojencev in več kot 50 odstotkov zaposlenih plačevalo zdravstveni prispevek manj, kot je doslej dopolnilno zavarovanje. To bo tudi odbitna postavka pri dohodnini, je dodala ministrica in opozorila še na niz drugih rešitev.

Po njenih navedbah tisti, ki so zakon prebrali, menijo, da je dober in bi bilo prav, da ga sprejmejo.

Prihajajo kritike

A iz prvih odzivov partnerjev že prihajajo kritike. Prvak DeSUS Karl Erjavec je danes pred koalicijskim vrhom poudaril, da je nad dogajanjem presenečen. "To je način dela ministrice za zdravje, ves čas se soočamo s temi težavami. Ona trdi, da je zakon usklajen, ko pride do razprave, pa ugotovimo, da temu ni tako," je dejal.

Po njegovem mnenju se ministrica za zdravje obnaša tako, kot da je v prvem letu mandata, medtem ko se vsi koalicijski partnerji zavedajo, da je nekaj mesecev pred volitvami težko sprejemati kakšen pomemben zakon. Po Erjavčevih ocenah tudi ni veliko možnosti, da bi zakon sprejeli do konca mandata. Ob tem je priznal, da mu predstavljen predlog ni všeč, saj da favorizira bogatejše, ne pa tistih z nizkimi dohodki.

Ministrica po njegovem mnenju s tem, ko "tako neodgovorno vlaga zakone oz. jih naznanja v javnosti, dela škodo". Spomnil je tudi, da so v DeSUS že večkrat izpostavili nezadovoljstvo z njenim delom, a je premier vztrajal, da delo nadaljuje.

Vodja poslancev SD Matjaž Han nad dogajanjem in zakonom, ki pa ga je danes v papirnati obliki vendarle prejel, ni navdušen. "Ta skrivnostni dokument je bil včeraj najbolj iskan v državi," je dejal v izjavi novinarjem po koalicijskem vrhu. Več o ravnanju ministrice ni želel reči, ker da bi bil z vsakim komentarjem, ki bi ga dal, preoster. Opozoril pa je, da na koalicijskem vrhu ni bilo ministrice za finance.

Predlog zakona bodo v SD preučili in sporočili svoje stališče, je pa Han že kritičen do nekaterih določil, ki ga ne prepričajo. "Zopet bomo srednji sloj obremenjevali," je opozoril. Po njegovih navedbah gre vendarle za resno tematiko, a način, na kakršen se je začelo, tej zgodbi ne napoveduje srečnega konca. Spomnil pa je še, da se tak zakon po rednem postopku zelo težko sprejme v treh mesecih, saj maja v DZ ni več seje.

Po besedah Kustec Lipicerjeve si vsi želijo, da čim hitreje začnejo z obravnavo predloga zakona, ki je več kot potreben, da bo končno naredil red in počistil temeljna vprašanja zdravstvenega varstva in pravic. Doslej je namreč po njenem mnenju prihajalo do zlorab v zdravstvenem sistemu, "prepogosto smo preplačevali določene zdravstvene storitve in svoje pravice zastavljali na račun dobičkov zavarovalnic".

Se pa Kustec Lipicerjeva ni želela izreči, ali se ji zdi opredelitev plačevanja zdravstvenega prispevka dovolj solidarna in ali je glede tega v SMC enotnost.

Prispevek, ki bo nadomestil dopolnilno zavarovanje, bo razdeljen v pet razredov, znašal bo od 20 do 35 evrov.