fiksno

Lokalne volitve odslej vsakič na isti datum

STA/B.K.
16. 12. 2017, 08.16
Posodobljeno: 16. 12. 2017, 08.19
Deli članek:

Lokalne volitve bodo odslej potekale na fiksen datum, tretjo nedeljo v novembru. To določa novela zakona o lokalnih volitvah, ki začne veljati danes. V veljavo stopa tudi zakon o Slovenski matici, s katerim se ureja pravni in finančni status tega pomembnega kulturnega in znanstvenega društva.

STA

Zakon o Slovenski matici, ki ga je DZ sprejel novembra, zagotavlja pogoje za njegovo delo in razvoj. Opredeljuje naloge, ki jih Slovenska matica opravlja v javnem interesu na področju kulture in znanosti. Slovenija bo na podlagi tega zakona zagotavljala pogoje za delo in razvoj Slovenske matice na način in pod pogojem, da se delovanje in namen društva s statutom bistveno ne spremenita.

Na podlagi usklajenega programa dela in finančnega načrta bodo z odločbo zagotovljena finančna sredstva iz državnega proračuna za delovanje društva in sofinanciranje stroškov dela zaposlenih, ki jih bosta prispevala ministrstvo za kulturo v višini 65 in ministrstvo, pristojno za znanost, v višini 35 odstotkov.

Poleg tega bo Slovenska matica lahko pridobivala tudi druga javna sredstva za stroške in izdatke, ki ne bodo predmet financiranja na podlagi odločbe ministrstva za kulturo. Prav tako bo sredstva, tako kot vsako društvo, lahko pridobivala tudi iz nejavnih virov.

Danes začne veljati tudi novela zakona o lokalnih volitvah, ki prinaša stalen datum lokalnih volitev, in sicer tretjo nedeljo v novembru. Zaradi načina določanja datuma glasovanja se je ta namreč po koledarju vseskozi pomikal na zgodnejši termin. Prvič bodo lokalne volitve po novem potekale že prihodnje leto.

Prav tako danes stopa v veljavo novela zakona o nadzoru državne meje, ki jo je DZ novembra sprejel na predlog NSi. Z novelo se je podaljšal rok, do katerega bodo lastniki zemljišč, na katerih je postavljena ograja ne meji s Hrvaško, lahko vložili zahtevek za odškodnino. To bodo lahko storili do 31. marca prihodnje leto. Rok se je sicer po prvotnem zakonu iztekel že junija letos, a jih je zahtevek od približno 2000 upravičencev vložilo le 161.

DZ je novembra sprejel tudi noveli zakona o gimnazijah ter zakona o poklicnem in strokovnem izobraževanju. Noveli zaostrujeta pogoje za ohranitev statusa dijaka in omejujeta fiktivne vpise. Določata tudi, da se lahko tujci, ki so davčni zavezanci, izobražujejo pod enakimi pogoji kot državljani Slovenije. Obe noveli sicer začneta veljati danes, uporabljati pa se začneta z začetkom prihodnjega šolskega leta, torej s 1. septembrom 2018.