Na ministrstvu za notranje zadeve pravijo, da so postopki v zvezi s primerom Ahmad Šami zaključeni in da ni druge rešitve, kot da Šamija deportirajo na Hrvaško.
Temu pa oporeka profesor na pravni fakulteti Saša Zagorc, ki meni, da je bil na sodiščih dokončan samo postopek glede tega, ali je naša država dolžna odločati o tem primeru. Sodišča so v tem primeru odločila, da ni dolžna.
Kot pa poudarja Zagorc, država lahko še vedno skladno s 17. členom dublinskega postopka presoje prevzame zadevo, saj ta ni vezana na dokončanje postopka. Vse dokler je prosilec za azil na njenem ozemlju bi lahko aktivirali ta člen. Vlada bi tako lahko povsem elegantno odločila, na podlagi tega člena. Pravne kolobocije z 51. členom zakona o tujcih, ki so jih pretekli teden izvajali na vladi, so bile kot kaže, očitno namenjene samo zameglitvi rešitve problema.
Ker gre za elegantno rešitev, ki bi Šamiju omogočila ostanek v Sloveniji, smo vladajoče politične stranke povprašali, zakaj ne uporabijo te rešitve.
Vlada bi lahko povsem elegantno odločila, na podlagi tega člena. Pravne kolobocije z 51. členom zakona o tujcih, ki so jih pretekli teden izvajali na vladi, so bile očitno namenjene samo zameglitvi rešitve problema. Kljub temu v SMC in Desus ne želijo niti slišati o tej rešitvi. Morda tudi zato, ker menijo, da jim bo sledenje humanitarnosti odneslo del priljubljenosti pri najbolj nestrpnem delu javnosti.
V največji vladni stranki SMC v dveh dneh, kljub kopici zaposlenih predstavnikov za odnose z javnostmi in vrsti pravnih strokovnjakov, ki jih imajo, niso našli časa, da bi odgovorili na naše novinarsko vprašanje. Več kot očitno v SMC posluha za njegove težave ni.
Brglez sestankoval z zagovornikom Šamija
Očitno je podpredsednik stranke in predsednik DZ Milan Brglez precej osamljen v stališču, da bi mu bilo treba pomagati. Stran od luči javnosti je namreč Brglez včeraj sestankoval z (neuradnim) zastopnikom Ahmada Šamija, z Miho Blažičem. Glede tega smo se obrnili tudi na Brglezov kabinet, kjer so nam sporočili, da je do sestanka res prišlo in da je predsednika državnega zbora zanimalo predvsem, kakšno je zdravstveno stanje Šamija. Kot so še dodali, sta se pogovarjala tudi o aktualnem položaju, drugih tem pa nista odpirala. Tako je ostalo neodgovorjeno vprašanje, kaj si o aktivaciji 17. člena misli Brglez. Pričakovati pa je, da bo Šami, ko bo dovolj zdrav, poskusil z vložitvijo prošnje za azil pri nas.
Nepoznavanje prava in grozljivi cinizem Erjavca
Tudi Karl Erjavec, ki se je pri tej tematiki izkazal za neizprosnega nasprotnika ostanka Šamija v Sloveniji, glede tega primera ostaja neomajen. Zaradi svojih stališč ga je okrcal nekdanji ustavni sodnik Matevž Krivic. Kot je zapisal za Dnevnik, se Erjavec poslužuje grozljivega cinizma, ko pravi, da naj gre Šami lepo na Hrvaško na enak način kot Slovenci na počitnice: »Pri predstavnikih SDS ni to nič presenetljivega – kaj pa pri Erjavcu?« se je še vprašal Krivic in sicer pravnika Erjavca obtožil nepoznavanja prava.
Da tudi v stranki Desus ni volje, da bi našli rešitev, čeprav se je njihov poslanec Peter Vilfan zavzel za ostanek Šamija, kažejo tudi njihovi odzivi. Iz poslanske skupine so nam na vprašanje o aktivaciji 17. člena skopo in nekoliko arogantno odgovorili, da teh zadev več ne komentirajo in da bi Erjavcu to vprašanje lahko postavili na tiskovni konferenci. Odgovora na vprašanje, zakaj ga ne morejo poslati pisno nismo dobili.
V SD naklonjeni vsem možnim rešitvam
Edina vladna stranka še vedno naklonjena vsem možnim rešitvam, ki bi Šamiju omogočila bivanje v Sloveniji, so Socialni demokrati. Kot so zapisali, so že večkrat opozorili na možnost uporabe omenjenega člena dublinske ureditve: »Ob tem pa menimo, da je sedaj na pristojnih (ministrstva za notranje zadeve in vlade), da ti stroko povprašajo za pravno mnenje in poiščejo rešitev v prid gospodu Šamiju, ne pa da iz dneva v dan »opravičujejo« svoja nasprotujoča si sporočila oziroma 'neodločitve',« so še ostro sporočili iz poslanske skupine SD.