Slovenija

Bolnemu Reneje želijo kupiti invalidski avto s klančino

Gabrijel Toplak
23. 11. 2017, 20.00
Deli članek:

Danes 19-letni Rene Kerhe je hudo zbolel malo pred petim rojstnim dnevom. Do takrat je bil igriv in duševno precej razvit otrok.

Osebni arhiv
Rene nadvse uživa v naravi in sprehodih.

Osebni arhiv
Ob pomoči koga od bližnjih naredi kakšen korak tudi samostojno.

Sonja Kerhe, mati petih otrok, je pred 19 leti rodila dvojčka. Veselje je trajalo slabih pet let, saj je Rene dva meseca prej, preden bi upihnil peto svečko, hudo zbolel. »Ne vemo, zakaj. Ni imel kakšnega virusa, bakterije ali kaj podobnega. Zdravstveno stanje se mu je poslabšalo in odpeljali smo ga v bolnišnico. Padel je v komo in se prebudil po 40 dneh. Skoraj dve leti sva bila v rehabilitacijskem centru Soča. Življenje se nam je obrnilo na glavo. Vse se je dogajalo v času, ko so me preostali otroci najbolj potrebovali,« je pojasnila Renejeva mamica. Preteklo je precej časa, da je prišla k sebi, še zlasti ker je bil do petega leta res igriv otrok, tudi duševno precej razvit.

Domači se niso vdali

POMAGAJMO
Renejev TRR je SI56 0412 2023 6859 815, humanitarno društvo Maus pa zbira prispevke zanj na računu IBAN SI56 6100 0000 7087 846 (DELAVSKA HRANILNICA, d. d., LJUBLJANA).

Potem ko se je Rene prebudil iz kome, ni več hodil niti razumevajoče govoril. »Tako rekoč je vegetiral. Zdravniki so mi predlagali, da dam otroka v zavod. Po njihovem mnenju bi bilo to boljše zanj in za nas, toda jaz na to nisem niti pomislila. Enkrat so mi v bolnišnici celo rekli, da se moram pripraviti, ker ne bo preživel noči,« se spominja. Domači se niso vdali. Zaradi neizmerne ljubezni do sina je Sonja pustila službo v bolnišnici in se odločila za 24-urno oskrbo.

»Ves čas delamo z njim. Tudi v drugih centrih, denimo v Makedoniji, Beogradu in Nemčiji, sva poiskala pomoč pri iskanju vzroka za njegovo bolezen. Ničesar nismo izvedeli, vendar puške nismo vrgli v koruzo. Obiskujemo terapije plavanja in jahanja. Veseli smo, da nam je glede na vse slabe napovedi uspelo, da se lahko danes Rene z nami giblje. Čeprav je imel na začetku precejšnje težave z govorjenjem, še vedno ga sicer marsikdo ne razume, nam domačim uspe razbrati njegovo govorico. Včasih izgovori stavek, kot je 'pil bom', 'žejen sem',« je pojasnila mama Sonja.

Ob njeni pomoči Rene naredi tudi korak, napiše kakšno črko, pri čemer ji veliko pomagajo njegovi sorojenci. Vsa družina si zelo prizadeva, da mu lahko omogočijo obiskovanje čim več najrazličnejših terapij. »Trudimo se za njegovo samostojnost, vendar mu tega ne moremo nuditi, če mu ne omogočimo ustrezne mobilnosti. Nekako se je to izboljšalo z nabavo električnega skuterja, vendar nimamo prevoznega sredstva, v katerega bi ga lahko spravili. Imam 14 let star avto, ki ima 350.000 prevoženih kilometrov. Novega si ne morem privoščiti, saj prejemam 520 evrov na mesec. Samo ena terapija pa stane 30 evrov,« je razložila Sonja, ki nestrpno pričakuje nove zdravniške preglede, saj je Rene pred kratkim utrpel epileptični napad. In novo prevozno sredstvo bi jim tudi zato zelo koristilo.

Osebni arhiv
Mladenič redno obiskuje nevrofizioterapijo ter terapiji plavanja in jahanja

Vključitev v socialno okolje

Nataša Švikart iz humanitarnega Mausa pravi, da so Reneju plačali že lasersko operacijo živčevja v Srbiji in vse therasuit terapije, ki so bile nujne po njej, kupili računalnik za otroke s posebnimi potrebami ter družini nekajkrat priskočili na pomoč pri plačilu položnic. »Invalidski avto s klančino, ki ga s skuterjem in invalidskim vozičkom vred dvigne v avto, bi ga vključil v socialno okolje, kjer opravlja določene aktivnosti s svojimi vrstniki. Zato smo se odločili, da mu bomo ponovno pomagali. Z akcijo Pomagajmo skupaj za Reneja,« je odločena pomagati Švikartova.