Nove spodbude za socialno šibke

Na voljo bodo 100-odstotne subvencije za menjavo kurilnih naprav

S.R.
22. 11. 2017, 10.05
Posodobljeno: 22. 11. 2017, 13.32
Deli članek:

Eko sklad 100-odstotne subvencije za menjavo kurilnih naprav na degradiranih območjih po novem ponuja tudi najemnikom občinskih stanovanj in prejemnikom varstvenega dodatka. Na voljo bodo tudi spodbude za električne polnilnice.

Profimedia

Od petka bodo na voljo nove spodbude slovenskega okoljskega javnega sklada socialno šibkim občanom za zamenjavo starih kurilnih naprav na trdna goriva na degradiranih območjih z novimi, okolju prijaznejšimi kurilnimi napravami na lesno biomaso.

Ta ukrep poleg izboljšanja kakovosti zraka prispeva tudi k zmanjševanju energetske revščine. Po novem bodo do teh spodbud upravičeni tudi prejemniki varstvenega dodatka in tisti prejemniki redne denarne socialne pomoči, ki so najemniki občinskih stanovanj. 

Novosti

Informacije o odprtih javnih pozivih Eko sklada so na voljo na telefonski številki 01 241 48 20 vsak ponedeljek, sredo in petek med 13.00 in 14.30 uro ter po elektronski pošti na naslovu ekosklad@ekosklad.si.

Eko sklad že od konca leta 2015 občanom, ki prejemajo redno denarno socialno pomoč in so lastniki, solastniki ali etažni lastniki stavbe ali stanovanja, ki se nahaja na enem izmed območij, degradiranih zaradi onesnaženega zraka (občine s sprejetimi Odloki o načrtu za kakovost zraka), v celoti pokrije strošek zamenjave starih kurilnih naprav na trdna goriva. Z novim javnim pozivom pa so upravičene osebe za ta ukrep še:

- najemniki stanovanjskih enot v lasti občin, ki so v času oddaje vloge na javni poziv upravičeni do denarne socialne pomoči, ki ni izredna denarna socialna pomoč, in imajo stalno prebivališče ali dovoljenje za stalno bivanje v tej enoti;

- lastniki, solastniki ali etažni lastniki stavbe ali stanovanja, ki so v času oddaje vloge na javni poziv upravičeni do varstvenega dodatka in imajo stalno prebivališče v Sloveniji.

Degradirana območja

Območja oziroma občine, kjer velja poziv, so občine na degradiranih območjih, in sicer so to občine Celje, Hrastnik, Kranj, Ljubljana, Maribor, Murska Sobota, Novo mesto, Trbovlje in Zagorje. Nepovratna finančna spodbuda pa je lahko dodeljena le v primeru, če občinski akt ali lokalni energetski koncept na tem območju ne določata drugega prednostnega načina ogrevanja.

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Višina ostaja enaka

Višina posamezne nepovratne finančne spodbude ostaja enaka kot doslej, in sicer do 100 odstotkov priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot:

− 8.000 evrov za malo kurilno napravo na lesno biomaso, in sicer na polena, sekance in kombinirano kurjavo, ki ni enosobna kurilna naprava, osnovna peč ali odprti kamin;

− 6.000 evrov za malo kurilno napravo na lesno biomaso, in sicer na pelete, ki ni enosobna kurilna naprava, osnovna peč ali odprti kamin;

− 4.000 evrov za peletno peč z vodnim toplotnim prenosnikom (kamin) in

− 2.000 evrov za enosobno kurilno napravo.

Polnilne postaje za električna vozila

Od petka bodo ponovno na voljo tudi nepovratna sredstva občinam za električne polnilnice. Eko sklad bo občinam, ki imajo delež ozemlja na območjih Natura 2000 oziroma na zavarovanih območjih, ponovno ponudil nepovratne finančne spodbude za električne polnilnice v višini do 100 odstotkov vrednosti cene za posamezno polnilno postajo, ki ne vključuje DDV; vendar ne več kot 3.000,00 evrov za posamezno AC polnilno postajo oziroma ne več kot 5.000 EUR za posamezno DC polnilno postajo.