Dejstvo je, da niti Hrvaška niti Slovenija ni pripravljena niti zmožna za kakšno večje vojaško posredovanje. »Vojaki obeh držav so slabo plačani in slabo opremljeni in preprosto niso sposobni izvajati večjih vojaških operacij, razen znotraj zveze NATO, kjer oboji sodelujejo z manjšimi enotami,« je povedal hrvaški vojaški analitik Igor Tabak in gotovo kar dobro opisal razmerje v obeh vojskah.
Številke
Slovenija nakupu orožja nameni 0,7 odstotka proračuna, 83 odstotkov vojaškega proračuna pa gre za plače. Nenazadnje je o tem, kako slovenska vojska nima ne za strelivo ne za gorivo, lansko leto govoril namestnik načelnika Generalštaba Slovenske vojske Alan Geder. Geder je dejal, da slovenska vojska ni v stanju, da bi lahko izpeljala oboroženo borbo in da se jo lahko uporablja le za sekundarne naloge, kot je pomaganje pri naravnih katastrofah in v migrantski krizi.
Hrvaška se sicer lahko pohvali z novejšo opremo, ki so jo dobili od Američanov, a je ta oprema slabo vzdrževana in v mnogih primerih neuporabna, poroča hrvaški Net. Zelo podoben škandal (ki pa ni bil raziskan) so s patriami, ki so tako rekoč odnesli Janeza Janšo, imeli tudi Hrvati. A ne glede na škandale, patrie veljajo za dobra vojaška vozila, a niti Hrvaška niti Slovenija nima denarja, da bi oklepna vozila oborožili.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Tanki, letala in helikopterji
Po podatkih objavljenih na strani globalfirepower imata Slovenija in Hrvaška po nekaj deset tankov, a pravzaprav ni podatka koliko od teh je še operativnih. Hrvaška ima 12 migov, ki pa naj bi po mnenju nekaterih vojaških strokovnjakov bili bolj nevarni za pilote kot sovražnika. Slovenija ima dva lovca tipa pilatus PC9 in PC6, ki pa milo rečeno neke resne grožnje nasprotniku skoraj gotovo ne predstavljata. Hrvaška je sicer dobila nove helikopterje kiowa, ki pa potrebujejo pilote in oborožitev. Sicer je Slovenija glede na vojaško moč (po podatkih globalfirepower) na 113., Hrvaška pa na 68. mestu.
Financiranje
Hrvaška sicer vlaga v vojsko nekaj več kot Slovenija. Letno dajo za vojsko okoli 800 milijonov evrov, Slovenija pa okoli 658 milijonov evrov. Pri obeh vojskah gre večino denarja za plače, ostalo pa za treniranje, izvrševanje misij, helikoptrske prevoze, Hrvaška pa veliko vloži tudi v protipožarne zračne enote. Zanimivo je tudi, da imata obe državi veliko število generalov. Po navedbah Slobodne Dalmacije ima Slovenija na 10.000 vojakov 15, hrvaška pa približno 11 generalov. Po podatkih globalfirepower naj bi Slovenija imela 775.000 za boj sposobnih državljanov, Hrvaška pa 1,6 milijona, a lahko upravičeno dvomimo v takšne številke. A predvsem je dejstvo, da bi bil vojaški spopad med Hrvaško in Slovenijo ena največjih neumnosti, ki bi jih lahko naredili in pravzaprav smo lahko prepričani, da do tega praktično ne more priti, saj bi se, če bi bili politiki tako neumni, uprli tako vojaki kot prebivalci obeh držav.