Izguba

Višje plače, večje izgube: zdravstvene ustanove v dolgovih

žk
22. 3. 2017, 20.30
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Naši največji zdravstveni ustanovi, UKC v Ljubljani in UKC v Mariboru, sta leto 2016 zaključili globoko v rdečih številkah. Kdo bo odgovarjal?

STA
Vlada je z ukinitvijo varčevalnih ukrepov in višjimi plačami zdravstvene ustanove pahnila v izgube.

Preteki teden je rezultate poslovanja za leto 2016 objavil klinični center Ljubljana, včeraj pa še klinični center Maribor. Naša osrednja in največja zdravstvena ustanova je v letu 2016 zabeležila skoraj 468 milijonov evrov prihodkov in 493,5 milijona evrov odhodkov ter tako ustvarila kar 25,5 milijona evrov izgube. Generalni direktor UKC Ljubljana Andraž Kopač je pojasnil, da je izguba sestavljena iz dveh delov: 20 milijonov pomeni izgubo iz poslovanja v letu 2016, za pet milijonov pa je bilo odpisa terjatev iz preteklih let.

Novembra 2016 so novinarji oddaje Tarča razkrili način poslovanja zdravniških lobijev v naših zdravstvenih ustanovah. Do danes ni odgovarjal še nihče. 

Več za plače

Največje povečanje odhodkov je nastalo pri stroških dela. Po navedbah pomočnice generalnega direktorja za ekonomske zadeve Simone Potočnik so bili stroški dela v primerjavi z letom 2015 višji za 16,1 milijona evrov, kar je predvsem posledica dviga plačnih razredov (dodatnih 1,3 milijona evrov), višjega regresa (dodatnih 2,3 milijona evrov) in sprostitve napredovanj (dodatnih sedem milijonov evrov). Za nove zaposlitve pa so namenili 2,5 milijona evrov.Konec leta 2016 je bilo v UKC Ljubljana zaposlenih 8022, leto prej pa 7846 oseb.

Milijoni za farmacevte

Poleg tega so največjo izguboprinesli stroški gotovih zdravil, ki so bili v primerjavi z letom 2015 višji za 5,1 milijona evrov, in stroški za rentgenološki material, ki so bili višji za 1,7 milijona evrov. Stroški medicinskega materiala za enkratno uporabo pa so bili višji za 1,6 milijona evrov.

Minus v Mariboru

V kliničnem centru Maribor so lani pridelali 2,5 milijona evrov izgube. Tako kot v Ljubljani tudi v Mariboru največji del izgube pripisujejo sprostitvi napredovanj zaposlenih v višje plačne razrede, poleg tega pa še nedoseganju pogodbeno dogovorjenih programov na področju radioterapije, nezadostno pokritim stroškom delovanja novega urgentnega centra ter pomanjkanju anesteziologov.

Kazenske ovadbe

Zaradi pomanjkanja anesteziologov je UKC Maribor sklenil pogodbo z Inštitutom za raziskave v medicini, zaradi česar so kriminalisti kazensko ovadili takratnega direktorja bolnišnice Gregorja Pivca, njegovega pomočnika za nabavo Petra Weissensteinerja in Miho Pogačnika z omenjenega inštituta. Slednjemu po poročanju časnika Večer očitajo nezakonito posredovanje, Pivcu in Weissensteinerju pa zlorabo položaja in netransparentnost vodenja postopka, ker naj se UKC Maribor z omenjenim inštitutom sploh ne bi pogajal, ampak je sprejel vse njegove zahteve.

Estrada