Kot je v izjavi novinarjem v DZ povedal Božič, ki je bil prisoten na današnjem srečanju z ministrom, imata s Ferlugo pomisleke. Na spodrsljaje so po njegovih besedah že opozarjali tekom mandata in se o njih pogovarjali v duhu tega, da se zadeve premaknejo naprej.
Spomnil je, da je ozračje razgrelo dogajanje glede drugega tira, saj si vsi želijo, da bi projekt stekel čim prej, in to tako, da se ne ponovi projekt, kot je bil Teš 6. To po njegovih besedah pomeni, da je treba delati izjemno hitro in premišljeno, da lahko v miru sprejemajo prave odločitve.
Ob tem je Božič poudaril, da je drugi tir projekt te vlade, ne le ministra Gašperšiča. Nase ga je, tako Božič, prevzel sam predsednik vlade Miro Cerar. "On zanj odgovarja, si izbira ekipo in je selektor svoje reprezentance," je pojasnil Božič in dodal, da ima Cerar odgovornost, da projekt pripelje do konca.
Po besedah Kustec Lipicerjeve so na današnjem pogovoru poslanske skupine z ministrom iz njihove kvote delili oceno, da je izjemno pomembno, da ohranijo politično stabilnost za nadaljevanje dela v tem mandatu. Prav tako se zavedajo, kako odgovorna je pri tem vloga SMC in se zato pričakuje, da bodo pri končnih odločitvah enotni.
Pomembno pa je, kot pravi Kustec Lipicerjeva, da enotno ne deluje le SMC, pač pa celotna koalicija. Kritike do ministra sicer prihajajo tudi iz drugih koalicijskih strank, zato se bo o podpori ministru koalicija še pogovarjala.
A je Kustec Lipicerjeva jasna, da podpora interpelaciji zoper ministra pomeni kršenje koalicijske pogodbe. Obenem ne želi komentirati, kakšna popotnica bo ministru neenotna podpora koalicijskih poslancev, saj s stališči koalicijskih partnerjev ni uradno seznanjena. Pojasnila pa je, da je Gašperšiča danes ponovno podprl Cerar.
V zadnjem času nekateri namigujejo, da Gašperšič ravno v času pred interpelacijo ponuja določene rešitve. Kustec Lipicerjeva poudarja, da so v SMC zelo nenaklonjeni poskusom "trgovanja ali kravjih kupčij, zato da bi pridobili glasove na interpelaciji s projekti, ki še niso dovolj zreli ali premišljeni". Tega minister po njenih besedah sicer ni želel konkretno komentirati.
Da so nekatere teme na tem področju sedaj prišle v ospredje, je po Božičevem mnenju dobro, kaj jih je spodbudilo, pa ni tako pomembno. Ferluga pa pravi, da je bila tudi ministrova izjava glede Markovca neljubo presenečenje. "Tudi to nas utrjuje v tem, da se bova na glasovanju o interpelaciji odločila po lastni presoji," je dodal.
Kako bosta glasovala, se še ne izrekata, a bi za podporo moral Gašperšič zelo dobro "oddelati svoje delo", v kar v tem trenutku Ferluga dvomi. "Lahko pričakuje podporo, če bo naredil nekaj neverjetnega," je še dejal. Je pa tudi po njegovih besedah bistveno, da stvari na tem področju spravijo iz mrtvega teka.
Poslanca sta sicer ob vročem dogajanju v Luki Koper zamrznila članstvo v SMC. Kot je danes pojasnil Božič, se to dejanje ni nanašalo na infrastrukturnega ministra, pač pa na delovanje Slovenskega državnega holdinga in zamenjave nadzornega sveta. Njuno prizadevanje je bilo, da se ustavi odločanje o zadevi, dokler se ne razjasnijo okoliščine, saj morajo imeti državljani zaupanje v te institucije.
Pristojne institucije so bile pozvane k temu, da preverijo zadeve, iz poročil pa bo jasno, kako naprej. "Zdaj bi bilo malo nerodno, da se malo zamrznemo in malo odmrznemo," še ugotavlja Božič.