Po besedah prvaka SD je "napad" na ministrico za delo Anjo Kopač Mrak "podlo dejanje zlorabe družinske tragedije za napad na temelje delovanja socialne države". Ob tem je opozoril na pomanjkanje solidarnosti v družbi.
Elite zatirajo
Židan je v nagovoru članom in simpatizerjem stranke na slavnostni akademiji, s katero obeležujejo 120-letnico strankarske organiziranosti socialne demokracije na Slovenskem, spomnil na korake upora, tovarištva in solidarnosti, ki so že v zgodovini socialne demokracije imeli jasen cilj - izboljšati svet in družbene odnose ter se upreti razmišljanjem, da prednostni položaj pripada elitam. "Elite zatirajo dostojanstvo delavstva in zatirajo narodovo zavest," meni Židan.
Zato se je socialna demokracija takšnemu razvoju že v preteklosti uprla. Še več vztrajnosti in uporništva je potrebnega danes, saj je tudi v teh časih prepogost občutek, da nam domače in tuje elite prevzemajo narodovo bogastvo, je dejal Židan. Zato se je zavzel za spoštovanje socialdemokratskih korenin, ki se napajajo iz upora in uporništva, ter za vrednote, kot so solidarnost, tovarištvo, pravičnost in napredek po meri ljudi.
V središče politične in družbene pozornosti je treba znova postaviti človeka, treba je spremeniti ekonomsko paradigmo, je poudaril. Zavzel se je za regulacijo liberalnega delovanja kapitala, ki bo služila zdravi gospodarski rasti in upravljanju z družbenim premoženjem na družbeno-odgovoren način.
Naloge in polpretekla zgodovina
Med konkretnimi nalogami stranke pa je Židan izpostavil izboljšanje zdravstvenega sistema. Gre za problematiko, ki neposredno ogroža življenja državljanov, zato je Židan napovedal, da bodo "v naslednjem obdobju" tudi oni predstavili predlog rešitev.
Na strankarski ravni pa se je prvak SD zavzel za poenotenje levice v skupni zavezi o družbi po meri človeka. V SD želijo prevzeti sicer težak izziv konsolidacije levice, saj ta proces na dolgi rok vidijo kot nujnega za levico, predvsem pa za razvoj in napredek družbe.
Židan je v nagovoru dotaknil tudi polpretekle zgodovine in narodnoosvobodilni boj ovrednoti kot "enega najžlahtnejših dejanj slovenske zgodovine". "Ne zardevamo ob rdeči zvezdi. Ob njej začutimo ponos, ker simbolizira upor, ki je slovenski narod osvobodil in povzdignil," je povedal.
Dan za praznovanje
V izjavi za medije po slovesnosti se je Židan odzval še na dopoldansko izjavo predsednika DeSUS Karla Erjavca, ki je ocenil, da je nenavadno, da se neka stranka hvali z več kot stoletno tradicijo v državi, stari 25 let. Prvak SD je dejal le, da je "danes dan za praznovanje, danes ni dan za prepirljive politike".
Ob tem je izrazil prepričanje, da bo SD na naslednjih volitvah najmočnejša stranka iz trenutne koalicije. Dotedanje partnerje bodo povabili v koalicijo, v kateri bodo partnerje "spoštovali in jih razumeli", je napovedal.
Po slovesnosti
Slovesnosti se je udeležilo okoli 500 ljudi, med njimi ministri, poslanci in drugi vidni člani in simpatizerji stranke, pa tudi predsednik evropskih socialistov PSE Sergei Stanishev. Ta je je SD označil za spoštovanega sogovornika v evropskih krogih.
Nekdanji predsednik republike Milan Kučan pa je v izjavi za medije po slovesnosti poudaril, da se je akademije udeležil, ker gre za slovesnost ob 120-letnici socialdemokracije in njenih vrednot. Kot je dejal, ni nikoli skrival, da tudi sam zagovarja ideje in vrednote socialdemokracije, ki pa so po njegovih besedah širše od stranke.
Nekdanji predsednik ZLSD, predhodnice SD, Janez Kocijančič pa je dodal, da je temeljni izziv države in nasploh socialne demokracije odgovoriti na vprašanje, od česa bo Slovenija v prihodnje živela in kako bodo mladi dobili delovna mesta. Od odgovora na to vprašanje je po njegovih besedah odvisna tudi podpora mladih socialni demokraciji.