SDS se je v primerjavi z aprilom podpora sicer zmanjšala za 4,2 odsotne točke. Podpora SD, ki že tretji mesec zapored prednjači pred SMC, se je povečala za 0,5 odstotne točke. SMC pa je v primerjavi s preteklim mesecem izgubila 0,6 odstotne točke.
Podpora stranki SDS se je v zadnjem mesecu znižala kar za četrtino, od aprilskega merjenja s 16,6 na 12,4 odstotka, od februarskega pa celo za 40 odstotkov. Janševo nenehno odpiranje ideoloških tem in njegova vse bolj radikalna politika, zaradi katere je nekaj vidnih predstavnikov SDS že zapustilo stranko, kar nekaj pa jih o tem še razmišlja, očitno tudi v javnosti nista ostala neopažena. Glasovi, ki jih je izgubila SDS se niso k drugima dvema desnosredinskima strankama: tudi podpora NSi je v primerjavi z aprilom padla, odstotek SLS pa je ostala nespremenjena, piše Dnevnik.
SDS so se precej približali Židanovi Socialni demokrati. Volilo bi jih 21 odstotkov opredeljenih anketirancev (aprila dobrih 18 odstotkov), kar bi jim prineslo 20 poslanskih sedežev. SD je torej kljub aferi s spornim nakupom jopic in odstopom poslanke Bojane Muršič in številnim kritikam socialnodemokratske ministrice Anje Kopač Mrak, celo pridobila podporo.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Na četrtem mestu je ZL, ki ji je podpora zrasla za 1,6 odstotne točke na 8,1 odstotka. Sledi NSi, ki uživa 4,3-odstotno podporo, s 3,4 odstotki glasov pa bi se kot zadnja v parlament uvrstila stranka DeSUS.
Anketirancev, ki ne bi volili, in tistih, ki ne vedo, katero stranko bi obkrožili, je skupaj več kot 47 odstotkov.
Delo vlade je aprila malce pridobilo v očeh volivcev, podpira jo 33 odstotkov vprašanih. Po drugi strani pa dela vlade ne podpira 64,4 odstotkov vprašanih, kar je dobro odstotno točko več kot aprila.
Med politiki je še vedno najbolj priljubljen predsednik republike Borut Pahor (povprečna ocena 3,50), sledita mu evropska komisarka Violeta Bulc (3,23) in evropska poslanka Tanja Fajon (3,14). Majsko merjenje priljubljenosti slovenskih politikov večjih pretresov sicer ni prineslo - znotraj vodilne osmerice sta le kmetijski minister Dejan Židan in predsednik DZ Milan Brglez zamenjala mesti.
Raziskavo Vox populi za Televizijo Slovenija in časnik Dnevnik pripravlja Ninamedia, ki je anketoizvedla med 17. in 19. majem na vzorcu 700 anketirancev.