Pred 25 leti so bili vpleteni v proces osamosvojitve Slovenije, danes so nekateri izmed njih vpleteni v sodne procese, zaradi katerih se jih drži umazana nalepka. Zato se povsem jasno postavlja vprašanje, ali so kljub svoji vlogi v preteklosti primerni, da učencem in dijakom razlagajo o dogodkih izpred 25 let. S takšnim vprašanjem se je moral pred dnevi ukvarjati tudi ravnatelj ljubljanske Gimnazije Jožeta Plečnika, ko je zaradi vabila Tonetu Krkoviču, da bi predaval o osamosvojitvi Slovenije, doživel upor dela učiteljskega zbora in je zaradi tega predavanje tudi odpovedal.
Vabilo na lepem izginilo
Še pred dnevi je bilo na spletni strani gimnazije objavljeno vabilo, namenjeno maturantom in vsem drugim zainteresiranim: "V sredo, 20. aprila 2016, bo 8. in 9. uro v učilnici 26 predavanje o osamosvojitvi Slovenije. Predaval bo brigadni general gospod Tone Krkovič. Za maturante iz predmeta zgodovina je prisotnost obvezna, ostali zainteresirani prisrčno vabljeni." Danes tega sporočila ni več, s klikom na spletno stran gimnazije pridemo le še do sporočila, da strani ni mogoče najti.
Upor učiteljev
Kot smo izvedeli med povpraševanjem, naj bi se ravnatelju zgodil pravi upor znotraj profesorskih vrst, zaradi česar je sicer že najavljeno predavanje odpovedal samo tri dni, preden bi se to moralo zgoditi. Glavni protagonist upora pa naj bi bil – tako naši viri na gimnaziji – eden glavnih sindikalnih zaupnikov Štrukljevega sindikata. Del profesorjev naj bi tako stopil na njegovo stran in opozoril na neprimernost Krkoviča, da zaradi sodnih procesov in afer, ki so se nanj lepile, ne sme predavati njihovim dijakom. Kot smo izvedeli, naj bi se profesorski zbor pridušal z besedami: "A zdaj bodo pa še morilci in trgovci s patriami predavali pri nas?"
Ministrstvo daje proste roke
Glede na to, da se bo do konca šolskega leta najverjetneje zvrstilo še kar nekaj dogodkov v okviru obeleženja 25. obletnice osamosvojitve naše države, smo se obrnili na ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport z vprašanji, ali morda obstajajo kakšne smernice, kako obeležiti ta pomembni mejnik v slovenski zgodovini, in morda tudi, kdo je primeren gost na tovrstnih dogodkih. Na ministrstvu odgovarjajo, da so šolam pri tem pustili proste roke. "Ministrstvo tovrstnih smernic ni izdalo. Šola je avtonomna, pri tem pa mora še posebej upoštevati 2. in 72. člen zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki govorita o ciljih vzgoje in izobraževanja ter o avtonomiji šolskega prostora," so zapisali v odgovoru za naš časopis.
Ravnateljeva nerodnost
Seveda smo za komentar dogajanja povprašali tudi Toneta Krkoviča, ki je glede na dogodke več kot očitno "persona non grata" (nezaželena oseba) v prostorih šol. Dogajanje je za Svet24 komentiral z besedami: "To je le še eden izmed škandalov na moj in osamosvojiteljski račun, ki jim ni videti konca." Smo pa vprašanja v zvezi s Krkovičem poslali tudi ravnatelju Antonu Grosku, ki je odgovoril nekoliko nerazumljivo, za dodatna pojasnila pa se na naše klice ni odzval: "G. Krkoviču sem se opravičil zaradi odpovedi predavanja, ki se je zgodila, ker v prekratkem času, po izraženem pomisleku v delu šolske zbornice, nisem mogel ugotoviti, ali predavanje spada v obvezni del rednega pouka." Ob tem še vedno ostaja odprto vprašanje, zakaj v prvi vrsti sploh vabiti osebo, za katero je jasno, da je v očeh marsikoga sporna, in če se takšno osebo vabi, potem se od vodje ustanove, kakršna je gimnazija, pričakuje vsaj jasno utemeljitev, s kakšnim namenom je to storil in zakaj se je odločil dogodek preklicati.