Kamniški policisti so včeraj, 29. februarja, prevzeli nenavadno in nevarno najdbo, ki jim jo je iz gozda nad Kamnikom prinesel občan.
Policistom je povedal, da je granato dan prej našel v gozdu pri naselju Žaga v dolini Črne nad Kamnikom, ker pa je občan strokovno usposobljen pirotehnik, ki ve, kako je treba v takšnih primerih ravnati in ukrepati, je hitro ugotovil, da lahko staro neeksplodirano ubojno sredstvo brez nevarnosti odstrani in preda v varno hrambo oziroma v uničenje, še preden bi topovsko granato iz časa prve svetovne vojne morda našel kdo drug, denimo otroci.
Granato bo do uničenja hranila vojska
Nevaren predmet so prevzeli delavci Civilne zaščite, ki so poskrbeli za prevoz predmeta v skladišče Slovenske vojske, kjer bo ustrezno shranjen do uničenja, policisti pa bodo o najdbi obvestili pristojno tožilstvo s poročilom.
Navodila, kako ravnati ob najdbi neeksplodiranih ubojnih sredstev, si lahko preberete spletni strani www.sos112.si.
Naj ob tem dodamo opozorilo, da se podobnih najdb, če nanje morda naletite, v nobenem primeru ne dotikajte, jih ne dvigujete ali prenašajte, ampak o tem nemudoma obvestite policijo oziroma ustrezno službo, ki bo poskrbela za varno odstranitev. Navodila, kako ravnati ob najdbi neeksplodiranih ubojnih sredstev, si lahko preberete tudi na strani Ministrstva za obrambo – Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje www.sos112.si.
Nevarni ostanki svetovnih vojn
Na ozemlju Republike Slovenije je veliko ostankov najrazličnejših neeksplodiranih ubojnih sredstev iz prve in druge svetovne vojne ter tudi iz vojne za Slovenijo. Skupna značilnost vseh neeksplodiranih ubojnih sredstev je, da so nevarna, saj ob nepravilnem ravnanju z njimi lahko eksplodirajo in pri tem povzročijo hude telesne poškodbe ali smrt in velike požare ter porušijo objekte.
Med neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi so takšna, ki so zatajila oziroma se iz različnih vzrokov niso aktivirala, in takšna, ki so bila odvržena, postavljena z določenim namenom ali podtaknjena. Na ta sredstva največkrat naletijo gradbeni delavci in kmetje pri zemeljskih delih in obnavljanju objektov ter ljudje pri prostočasnih aktivnostih v okolju nekdanjih bojev. Še posebno je pomembno, da so z nevarnostmi in mogočimi posledicami nesreč z neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi seznanjeni otroci.