Slovenija je namreč v soboto zaostrila pogoje za vstop v našo državo in nato nadaljevanje poti v Avstrijo. Pristojni organi tako dosledno ugotavljajo državo izvora vsakega posameznika in njegov namen potovanja. Šele po tem natančnem preverjanju jih nato spustijo naprej, pravi Šefic.
Policija prav tako intenzivno spremlja, kaj se dogaja na zeleni meji, kjer po besedah Šefica ni posebnih sprememb. So primeri manjših skupin ali posameznikov, ki poskušajo na ta način priti v Slovenijo. Policisti take ljudi obravnavajo po predvidenem postopku, nastanijo jih v centru za tujce, nato pa se jih vključi v sistem vračanja, je povedal.
Slovenija je zato ves čas v stiku z okoliškimi državami. Kot pravi, je slovenska notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar s svojo avstrijsko kolegico Johanno Mikl-Leitner v tesnih stikih, sproti se posvetujeta, izmenjujeta določena stališča in predloge.
Šefic še poudarja, da Slovenija podpira poostren nadzor na grško-makedonski meji, saj bi s tem v še večji meri preprečevali ilegalne migracije, pravi. Prav tako pa bi se že tam natančno preverilo, kdo prihaja kot begunec oziroma ali vsi, ki prihajajo, tudi izpolnjujejo pogoje za podelitev mednarodne zaščite.
Ekonomski migranti, ki prihajajo iz povsem varnih držav, namreč omejujejo dostop do zaščite ljudem, ki to zaščito dejansko potrebujejo, je poudaril Šefic in ob tem spomnil na omejitev, ki jo je glede sprejema prosilcev za azil za letošnje leto postavila Avstrija.