Lokacijski načrt za Njegoševo cesto, ki je bil v veljavi do 25. decembra lani, je zapovedoval, da se na mestu parka lahko gradi le novi trakt Poliklinike, tudi v tem primeru pa bi bilo treba ohraniti odrasla drevesa kot vmesne zelene površine med posameznimi trakti.
Na ljubljanski upravni enoti pravijo, da od ministrstva za zdravje kot vlagatelja projekta novega urgentnega bloka sploh niso prejeli vloge za izdajo gradbenega dovoljenja za odstranitev parka in njegovo spremembo v parkirišče, piše Dnevnik. To bi po zakonu morali storiti.
Zoper poseg bi lahko ukrepala gradbena inšpekcija, kjer pa pravijo, da prijave zaradi posega niso prejeli in je torej ne obravnavajo. Poleg tega trdijo, da posek dreves ni v njihovi pristojnosti. Pri tem so se v odgovoru izognili temu, da imajo pristojnost nad pridobitvijo dovoljenja za gradnjo parkirišča.
Z oddelka za varstvo okolja Mestne občine Ljubljana (Mol) opozarjajo, da odkar je nehal veljati zakon o urejanju, vzdrževanju in varstvu zelenih površin v naseljih, lastnikom zasebnih zemljišč ni več treba pridobiti dovoljenja za posek dreves. Ministrstvu za okolje in prostor so zato predlagali, da v zakon o varstvu okolja doda novo poglavje, ki bi urejalo področje zelenih površin in tako zapolnilo pravno praznino.
Kot so sporočili z okoljskega ministrstva, je celovitejša prenova zakona o varstvu okolja predvidena za letošnje leto. S pobudo Mola so sicer seznanjeni in jo bodo ob pripravi prenove preučili, vendar pa dodajajo, da ni nujno, da gre za vsebino, ki bi jo najbolje urejal krovni zakon o varstvu okolja. Vprašanje poseka in odstranjevanja drevja je namreč povezano tudi z drugimi zakonskimi področji, recimo z gozdarstvom, piše Dnevnik.