Poslanci strank SDS in NSi, ki so sklicali včerajšnjo izredno sejo državnega zbora, na kateri so predlagali uvedbo postopka KPK zoper pravosodnega ministra Gorana Klemenčiča, so dobili več, kot so pričakovali. Goran Klemenčič, vidno razburjen zaradi obtožb, je namreč svoje odgovore in pojasnila vsakič znova pospremil s podatki o delovanju stranke SDS, njenih poslancev in simpatizerjev. Pri tem je šel celo tako daleč, da je na koncu svojega govora dejal, da se opravičuje, če je bil žaljiv, in da vse prizadete vabi, da ga tožijo, obenem pa zatrdil, da bo tožbe sprožil tudi sam.
Obračun z Vinkom
Največji del govora ministra Klemenčiča je bil namenjen Vinku Gorenaku, ki je na svoj račun slišal kar nekaj krepkih, minister pa ga je vztrajno naslavljal zgolj z imenom. Med drugim mu je minister zabrusil, da »laže v fris«, mu očital, da je v času, ko je zaposlovanje v javni upravi prepovedano, v svojem kabinetu zaposlil mladega postavnega fanta in k njegovi pogodbi sprejel kar pet aneksov. Očital mu je tudi, da je bil proti ustanovitvi Nacionalnega preiskovalnega urada, in mu navrgel, da medtem ko je bil Vinko miličnik, sam ni bil nikoli član komunistične partije. Omenil je tudi telefonski pogovor z Janezom Janšo, ko naj bi ga ta, preden je KPK sprožila postopek za ugotavljanje izvora njegovega premoženja, celo poklical in pohvalil njegovo delo. Ob tem je Klemenčič dodal: »Vinko, do tvojega dela pa ni bil ravno prijazen.«
Največji del govora ministra Klemenčiča je bil namenjen Vinku Gorenaku, ki je na svoj račun slišal kar nekaj krepkih, minister pa ga je vztrajno naslavljal zgolj z imenom.
Odgovor na obtožbe
A poleg osebnih diskvalifikacij, ki so jih za neumestne pozneje označili tudi nekateri poslanci koalicijskih strank, je Klemenčič postregel s podatki, s katerimi je ponovno pojasnil, kako je do nekaterih očitkov prišlo, ali pa argumentirano zavrnil obtožbe, ki so jih nanj naslovili poslanci SDS in NSi. Ob tem je očitke večkrat označil za nizkotne in lažnive, celotno situacijo pa opisal kot»podn«. Vidno razburjen je ob odgovorih postregel tudi z nekaterimi bolj ali manj šokantnimi podatki. Tako je razkril, da naj bi brat Janeza Janše, Rajko Janša, na podlagi avtorskih pogodb prejemal precej visoke honorarje s strani časnika Demokracija, čeprav zanj ni nikoli pisal. Da bi v kontekst postavil očitke, ki jih je računsko sodišče izreklo KPK v času njegovega vodstva, je navedel podatke o poročilih računskega sodišča v času vlad Janeza Janše. Tako so v času zadnje vladavine SDS vsa ministrstva s strani računskega sodišča prejela negativno mnenje oziroma mnenje s pridržkom. Ob tem je Klemenčič razložil, da je s tem, če uporabi metodo, ki so jo zoper njega uporabili sklicatelji izredne seje, vlada Janeza Janše kršila 86 zakonov in 62 podzakonskih aktov. Poudaril je, da je bilo zaradi kršenja človekovih pravic razveljavljenih kar 19 zakonov, ki so jih sprejele vlade Janeza Janše.
Kredit za vilo
Ko je minister pojasnjeval, na kakšen način je prišel do kredita za gradnjo hiše, je povedal tudi, da je, da bi razblinil dvome o poštenosti, kreditno dokumentacijo dostavil tudi stranki SDS, potem ko naj bi ena od poslank te stranke klicala v NKBM in prosila za vpogled v kreditno mapo ministrove soproge Nine Zidar Klemenčič, ki je omenjeni kredit najela. Ob očitku, da je kredit dobil pod pogoji, ki so bili nedosegljivi navadnim državljanom, je Klemenčič postregel s podatkom, da je v istem času pod mnogo bolj ugodnimi pogoji kredit za nakup 1,8 milijona evrov vredne vile v Ljubljani dobila stranka SDS.