Slovenija

Največji izziv bo privatizacija NLB

STA
3. 12. 2015, 14.59
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Načrt upravljanja kapitalskih naložb države in SDH za leto 2016, ki ga mora potrditi vlada, vsebuje tudi seznam državnih portfeljskih naložb za prodajo. "Na njem je nekaj več kot 20 naložb," je povedala članica uprave SDH Nada Drobne Popovič, ki konkretnih novih imen še ni želela razkriti.

STA
Anja Strojin Štampar, Marko Jazbec in Nada Drobne Popovič.

Na leta 2013 sprejetem privatizacijskem seznamu je družba Unior, v katerih se prodajni postopek uradno še ni začel. SDH bo podjetje za prodajo pripravil skupaj z bankami upnicami, je na novinarski konferenci v Ljubljani povzela članica uprave SDH Anja Strojin Štampar.

V Cinkarni Celje bo postopek stekel po ureditvi okoljevarstvene problematike. Telekom bo treba strateško prestrukturirati in nato bo morda stekla njegova nova prodaja. SDH bo prihodnje leto šel v privatizacijo NLB, ki bo po besedah predsednika uprave Marka Jazbeca predstavljala največji strokovni izziv.

Prestrukturiranje teče v družbah Peko, Polzela, Lipica, Sava, nadaljevali ga bomo tudi v nekaterih manjših družbah, je povedala Drobne Popovičeva. Peko je v fazi prevetritve načrta prestrukturiranja in pozicioniranja na trg, podobno je v Polzeli. Tam morajo načrt dopolniti s tem, kaj so zdrava poslovna jedra. To bo podlaga za nadaljnje ukrepanje, je dodala.

Postopki v teku

STA
Predsednik uprave SDH Marko Jazbec poskuša z menjavo treh nadzornikov zamenjati upravo Luke Koper.

Postopki, ki so v teku, so prodaja Palome, NKBM in Adrie Airways. Glede NKBM je Jazbec povedal, da pričakujejo končanje posla do konca prvega četrtletja 2016. Glede sodelovanja SDH pri dokapitalizaciji Adrie Airways pa, da je treba družbo ustrezno pripraviti na privatizacijo, pri čemer je zelo pomemben vidik dovoljene ali nedovoljene državne pomoči.

"Praktično dnevno se z morebitnimi zasebnimi vlagatelji usklajujemo o njihovih pogojih vstopa v kapital," je povedal Jazbec. SDH želi, da bi bila dokapitalizacija s strani države čim manjša, se pa zaveda, da bo dodaten vložek države potreben, če želijo družbo prodati. Meni, da bo ta vložek države manjši, kot bi bil strošek stečaja ali likvidacije Adrie, je povzel.

SDH glede prestrukturiranj in prodaj sodeluje z Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB). Tu je Strojin Štamparjeva izpostavila potekajočo prodajo Cimosa in družbe MLM. Če bodo okoliščine ugodne, bodo šli v prodajne postopke še nekaterih naložb, ki so v strategiji opredeljene kot portfeljske.

Glede primera Sava je Jazbec povedal, da pogovori z DUTB o morebitnem odkupu terjatev do Save še potekajo in da ne bodo končani do sredine decembra. Deležniki želijo pridobiti nekaj več časa, da bi se lahko uskladili glede prestrukturiranja družbe, morata pa SDH in Kad pri tem paziti na določbe glede državne pomoči.