Po podatkih NIJZ za zdaj prevladujejo okužbe dihal, ki so tudi sicer značilne za ta letni čas, na primer rinovirusi, parainfluenca, enterovirusi in adenovirusi. Kot je na današnji skupni novinarski konferenci NIJZ, Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana in Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo v Ljubljani svetovala Grgič Vitkova, se sezonskim okužbam dihal lahko izognemo z zdravim načinom življenja in krepitvijo splošne odpornosti. "Najučinkovitejše pa je izogibanje zaprtim prostorom in vsakoletno cepljenje," je dodala.
Cepljenje priporočajo vsem, še posebej skupinam, pri katerih pričakujejo težji potek bolezni. Precepljenost je v Sloveniji zelo majhna, med najnižjimi v Evropi in še upada, je opozorila Grgič Vitkova. V zadnjem letu se je proti gripi cepilo okoli 68.000 oseb, kar je manj kot štiri odstotke prebivalstva. Zaskrbljujoče je po besedah Grgič Vitkove predvsem to, da upada delež cepljenih med starejšimi od 65 let, pri katerih pride do težjih potekov bolezni.
Vsakdo se lahko cepi pri svojem izbranem zdravniku in na vseh enotah NIJZ. Cena cepljenja proti gripi znaša 12 evrov, za kronične bolnike pa sedem evrov.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Za gripo je značilno, da zbolimo v roku enega do treh dni po stiku z okuženim. Začne se nenadno, z mrzlico, vročino, bolečinami v grlu, mišicah in slabim počutjem. Tretji dan nastopi prizadetost dihal. Običajno vročina traja pet dni, slabo počutje pa do dva tedna, je naštel predstojnik ljubljanske infekcijske klinike Franc Strle. Večina gripo po njegovih besedah "preboli in pozabi na nanjo", nekateri pa imajo težave dalj časa, približno 0,1 odstotek obolelih pa zaradi gripe tudi umre.
Strle je poudaril, da je okužbo z gripo mogoče preprečiti s cepljenjem, od cepljenja do popolne zaščite pa mine 14 dni. Do zapletov ob okužbi z gripo prihaja predvsem pri mlajših od dveh let in starejših od 65, med tvegane spadajo tudi ljudje s pljučnimi in srčnimi boleznimi, boleznimi ledvic in jeter, nevrološkimi boleznimi in ljudje z okvarjeno imunostjo. Bolezen poteka težje tudi pri nosečnicah in porodnicah v prvih dveh tednih po porodu ter pri predebelih ljudeh. Ti bi še posebej rabili zaščito, je dodal Strle.