Člani odbora DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide so na mizo dobili predlog, da bi 17. novembra razpisali referendum o noveli zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, 10. januarja pa bi referendum izvedli. Med tema datuma je torej več kot 45 dni.
A po opozorilih zakonodajno-pravne službe zakon o referendumu in ljudski iniciativi določa, da lahko od dneva razpisa referenduma do dneva glasovanja preteče več kot 45 dni, če to DZ sprejme z dvotretjinsko večino navzočih poslancev.
Poslanci SDS so sicer vložili predlog dopolnila, po katerem bi referendum izvedli 20. decembra. Po besedah poslanca SDS Franca Pojbiča ne razumejo koalicije in vlade, zakaj zavlačujeta z izvedbo referenduma. Prepričan je, da je koalicija dobro preračunala, da referenduma ne bi izvedli pred božičnimi prazniki, saj da želijo "s takšnimi in drugačnimi mahinacijami" storiti čisto vse, da na volišča ne bi prišlo dovolj ljudi, da bi novelo zakona zavrnili.
"Logično je, da bodo ljudje izčrpani od praznikov in bodo želeli malo miru," je dejal in dodal, da je tako tudi manjša možnost, da bo 10. januarja na volišča prišlo 350.000 ljudi, ki bi glasovali proti zakonu.
Za zavrnitev zakona na referendumu mora namreč več volivcev glasovati proti zakonu, poleg tega mora po ustavni ureditvi proti zakonu glasovati najmanj 20 odstotkov vseh volilnih upravičencev, torej okoli 340.000 volivcev.
Novela zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih istospolno partnersko skupnost v vseh elementih izenačuje z zakonsko zvezo, ki je po novem določena kot življenjska skupnost dveh oseb, ne glede na spol. S tem bodo lahko tudi istospolni pari uveljavljali pravice, ki izhajajo iz zakonske zveze, omogočena jim bo tudi posvojitev otrok.
DZ je novelo zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih sprejel 3. marca, a ni začela veljati zaradi začetka postopka za razpis referenduma. Nato je DZ 26. marca sprejel sklep, da se referendumska pobuda nanaša na zakon, glede katerega skladno z ustavo referendum ni dopusten. Koalicija Za otroke gre pa se je na ta sklep pritožila na ustavno sodišče. Slednje je odločilo, da se sklep DZ razveljavi in da je torej referendum dopusten.
Rok za izvedbo referenduma je med 30 in 45 dnevi po vložitvi zahteve, možno pa ga je razpisati tudi v roku do enega leta, če je predlog na ustrezen način utemeljen. O tem odloča DZ, in sicer po tistem, ko se preveri ustreznost podpisov pod zahtevo za referendum. Referenduma pa ne more biti v božično-novoletnem času, torej med 25. decembrom in 1. januarjem.