Vodstvo policije razume stisko policistov in ocenjuje, da mora biti poklic policista tudi ustrezno ovrednoten. Ne glede na to pa poudarjajo, da je delo policistov v tem času izredno pomembno za Slovenijo in da stavka nikakor ne sme povzročiti manjše varnosti pri opravljanju nalog ob begunski krizi.
Za stavko se odločajo zaradi "neskončnega in neutemeljenega prelaganja izpolnitve obveznosti vlade do zaposlenih v policiji in ministrstvu za notranje zadeve", pojasnjujejo v sporočilu za javnost. O podrobnostih danes sprejetega sklepa bodo več povedali na novinarski konferenci.
Po pojasnilih sindikata se je vlada s stavkovnim sporazumom leta 2010 in tudi leta 2012 med drugim zavezala, da bo plače policistov v Sloveniji izenačila s plačami policistov v primerljivih evropskih državah.
Zaveza je bila pogojena s podatki o gospodarski rasti in bi se morala tako začeti uresničevati s 1. januarjem 2016. Po besedah predsednika sindikata Radivoja Uroševiča bi za policiste to pomenilo med 26 in 35 odstotkov višje plače od sedanjih.
Kot navajajo, trenutna begunska kriza ne more predstavljati novega izgovora vladi, da z zavlačevanjem izpolnitve zavez nadaljuje tudi v prihodnje, glede na to, da so se izvrševanju zavez izogibali več let. Zato je po mnenju sindikata samo od odločitve vlade odvisno, ali bo do stavke tudi dejansko prišlo.
Ob tem napovedujejo, da bodo določene standarde varnosti pri izvajanju stavke še naprej spoštovali. Ne želijo pa si, da bi "v tem kritičnem času nivo varnosti v državi in posledično nivo varnosti na območju zunanje schengenske meje upade zaradi neodzivnosti vlade".
Vlada pozive sindikata ignorira
Svet policijskega sindikata se je 20. avgusta preoblikoval v stavkovni odbor in vlado pozval k izvršitvi zavez in izpolnitev pogodb iz let 2010, 2012 in 2013. Vlada se, kot navajajo v sindikatu, na pozive sindikata ni odzvala in svojih obveznosti noče izpolniti.
"Vse mirne pozive sindikata ignorira z nejasnimi odgovori ali prelaga izključno odgovornost na ministrstvo za notranje zadeve, ki nima potrebnih pristojnosti odločanja," so opozorili v sindikatu.
S tem je po njihovem mnenju kršeno načelo vestnosti in poštenja. Vprašljiva je tudi pravna varnost, saj si država kot močnejša pogodbena stranka pridržuje pravico, ali bo zaveze iz pogodb izpolnila ali ne, so navedli.
Stavka policistov omejena z zakonom
V Sloveniji je stavka policistov omejena z zakonom, kar pomeni, da so stavkovne aktivnosti dolžni izvajati tako, da je zagotovljena varnost ljudi in premoženja in da so spoštovane mednarodne obveznosti, navajajo v policijskem sindikatu.
Napovedujejo, da bodo skušali storiti vse, da do izvedbe stavke ne pride, saj si stavke ne želijo, a se bojijo, "da je to še edina pravica, ki nam v trenutku lahko pomaga ohraniti naše dostojanstvo".
Ob tem napovedujejo, da bodo določene standarde varnosti pri izvajanju stavke še naprej spoštovali. Ne želijo pa si, da bi "v tem kritičnem času nivo varnosti v državi in posledično nivo varnosti na območju zunanje schengenske meje upade zaradi neodzivnosti vlade".