Cene rastlinskih pridelkov so bile v letu 2014 v povprečju za 15,7 odstotka nižje kot v letu 2013. Na znižanje cen v tej skupini so v največji meri vplivale nižje cene jedilnega krompirja (za 41,1 odstotka), sadja (za 19,8 odstotka), svežih zelenjadnic (za 17,3 odstotka) in žit (za 13,8 odstotka; predvsem zaradi nižje povprečne cene koruze za zrnje).
Cene industrijskih rastlin in vina so bile v povprečju višje kot v letu 2013, in sicer za 3,5 odstotka in za 11,3 odstotka.
Cene živali in živalskih proizvodov so bile v povprečju za 0,8 odstotka višje. Pri tem so bile cene živali za zakol nižje, cene živalskih proizvodov pa višje.
Cene živali za zakol so bile v povprečju nižje za štiri odstotke. Znižale so se cene perutnine (za 5,1 odstotka), prašičev (za 4,1 odstotka) in goveda (za 3,2 odstotka). Cene živalskih proizvodov so bile v povprečju višje za 6,5 odstotka, predvsem zaradi višje povprečne cene mleka (za 6,9 odstotka). Cene surovih kož in medu so bile povprečno za 19,4 odstotka višje, cene jajc pa za 1,1 odstotka nižje.
Cene inputov v kmetijstvu - cene proizvodov in storitev za tekočo porabo (npr. semen poljščin, gnojil, krmil) in za investicije (npr. cene kmetijske mehanizacije in opreme) - so se lani znižale, in sicer za 3,2 odstotka, je ločeno objavil statistični urad.
Cene proizvodov in storitev za tekočo porabo so se znižale v povprečju za 4,7 odstotka, pri tem krmil za 11,7 odstotka. Proizvodi in storitve za investicije pa so se zvišale, in sicer za 0,5 odstotka, pri tem cene opreme za 0,4 odstotka, in sicer zaradi višjih cen mehanizacije za spravilo pridelkov in traktorjev.