Zaradi močnega vetra in visokega plimovanja - najvišji valovi nekaj sto metrov od obale so po podatkih Agencije RS za okolje dosegali višino preko treh metrov - je morje v Piranu sinoči poplavilo Punto ter Kidričevo in Cankarjevo nabrežje. Voda je zalila nekaj lokalov in stanovanjskih hiš ter nekaj vozil, je za STA potrdil vodja koprske izpostave Uprave RS za zaščito in reševanje Zvezdan Božič. Večje škode ni bilo, samo škodo na nepremičninah pa bodo lahko ocenili tekom dneva po prihodu lastnikov lokalov.
Izrazito plimovanje, ko morje poplavi najnižje dele obale, sicer v tem letnem času ni neobičajno, glede na to, da ta pojav traja že desetletja, so v Kopru, Izoli in delno tudi v Piranu s sanacijskimi ukrepi poskrbeli, da plimovanje ne povzroča praktično nobene škode, je pojasnil Božič.
"To, kar je danes in je bilo včeraj, je pa kombinacija relativno visokega morja in pa močnih valov, ne pa posledica plimovanja," je opozoril. Dodal je, da tokrat v Piranu ni poplavilo na tisti strani piranskega rta, ki gleda na Piranski zaliv, kot je to običajno, valovi pa so prinašali s sabo tudi gramoz in kamne.
Iz Centra za obveščanje RS sicer poročajo, da je zaradi vetra v semedelskem mandraču s priveza odtrgalo čoln. Ob izolski Punti pa je na nabrežje naneslo kamenje, ki ga delavci tamkajšnje komunale že odstranjujejo.
Potem ko so v četrtek zvečer na upravi za pomorstvo zaradi močnega vetra začasno zaprli ladijski promet v Luko Koper, pa so se v današnjih jutranjih urah odločili, da koprsko pristanišče zgolj priprejo. Do kdaj bo veljal takšen ukrep, je odvisno predvsem od jakosti vetra. Po napovedih vremenoslovcev naj bi sicer burja v Primorju sredi dopoldneva začela slabeti.
Tovrstni ukrepi zaradi vremena - poleg vetra je vzrok denimo lahko tudi megla - niso nič neobičajnega in se zanje v zimskem času lahko odločijo tudi večkrat na mesec, so za STA pojasnili v dežurni službi pristaniške kapitanije pri upravi za pomorstvo.
Železniški promet v in iz pristanišča poteka normalno, je pa zaradi burje zastalo delo na dvigalih, je za STA povedal tiskovni predstavnik Luke Koper Sebastjan Šik. Tako na kontejnerskem terminalu na primer ne morejo nalagati vlakovnih kompozicij, dela, ki niso vezana na dvigala, pa potekajo nemoteno. Tudi o gospodarski škodi ni mogoče govoriti, kvečjemu bo posledica vetra zamik pri odpravi določenih tovorov.