V prvem krogu 5. oktobra so župane izvolili v 158 občinah. V preostalih, kjer noben od kandidatov ni dobil večine glasov, bo o zmagovalcu odločilo današnje glasovanje, ko volivke in volivci izbirajo med kandidatoma, ki sta pred štirinajstimi dnevi dobila največjo podporo.
Če bi se kje glasovi volivcev razdelili točno na polovico, bi o novem županu odločil žreb. Možnosti, da bi se to zgodilo, so sicer majhne in doslej takšnega primera še ni bilo, je pa bilo nekajkrat blizu.
Ob tem v nekaterih občinah danes potekajo naknadne oz. ponovne volitve v svete krajevnih skupnosti. V večini primerov so naknadne volitve razpisane, ker 5. oktobra za svete krajevnih skupnosti ni bilo dovolj kandidatov. V Murski Soboti in Ajdovščini pa bodo volitve zaradi nepravilnosti ponovili.
Pred dvema tednoma so namreč v vseh 212 občinah potekale tudi volitve članov občinskih in mestnih svetov. V občinah, ki so razdeljene na ožje dele, pa tudi članov četrtnih in krajevnih skupnostih.
Večina poslovnikov občinskih svetov rok za prvo sejo določa 20 dni po izvolitvi. Nekateri so se že sestali, v ponedeljek se bo sestal tudi novoizvoljeni mestni svet v prestolnici, kjer so o županu odločili že v prvem krogu.
Ustanovna seja novoizvoljenega občinskega sveta, ki jo skliče dotedanji župan, je namenjena potrditvi mandatov novoizvoljenih občinskih svetnikov ter ugotovitvi o izvolitvi novega župana. Najpogosteje pa sledita slovesna zaprisega in nagovor novoizvoljenega župana.
Občinske volilne komisije bodo glasovom z volišč zvečer najprej prištele glasove s predčasnega glasovanja. V ponedeljek bodo ugotavljale še izide glasovanja po pošti. Po današnjem glasovanju pa bodo imele šest dni časa, da izide uradno potrdijo. Rok, do katerega bodo morale poročila posredovati županom, Državni volilni komisiji ter predstavnikom kandidatur, se bo iztekel 25. oktobra.
V drugem krogu je udeležba običajno nižja od tiste v prvem krogu. Letos je sicer že v prvem krogu na volišča prišlo le 45,2 odstotka volivk in volivcev, kar je najmanj doslej.
Vse do zaprtja volišč ob 19. uri velja volilni molk, ko je prepovedano vsakršno nagovarjanje volivk in volivcev. Od petka opolnoči, ko je volilni molk nastopil, je dežurna služba ministrstva za notranje zadeve prejela sedem prijav domnevnih kršitev.