Po zakonu namreč tistim, ki imajo zavarovalno dobo krajšo od pet let, to pa so vsi, ki so se v Aha Muri zaposlili po stečaju družbe Mura v letu 2009, nadomestilo pripada le tri mesece.
Kot je za STA povedala direktorica območne službe Zavoda za zaposlovanje v Murski Soboti Cvetka Sreš, so na stečaj Aha Mure organizacijsko pripravljeni, tako da bodo delavce čim hitreje prijavili na zavod in jih ne bodo obremenjevali s papirji, ki jih lahko pridobijo v podjetju.
Po mnenju Sreševe pa so možnosti za zaposlitev za sedanje odpuščene slabše kot po prvem stečaju, ker se je trg v tem času zapolnil s tovrstnim kadrom. Prihajala so nova podjetja in zaposlila okoli 800 delavcev, vmes pa se je spremenila tudi pokojninska zakonodaja, tako da se je lahko po prvem stečaju upokojilo veliko več delavcev, kot se jih bo lahko zdaj.
Od prejšnjega stečaja je na zavodu prijavljenih še 600 oseb, večinoma so to starejši, ki so težko zaposljivi, tretjina je invalidov.
Stopnja brezposelnosti v Pomurju je po zadnjih podatkih 18,7-odstotna, slovensko povprečje znaša 13,9 odstotka. Brezposelnost v Pomurju je ves čas nad povprečjem v državi, čeprav se število brezposelnih zaradi zaposlovanja v Avstriji znižuje, 1200 novih brezposelnih zardi stečaja Aha Mure pa bo stopnjo brezposelnosti v Pomurju najverjetneje dvignilo na okoli 21 odstotkov.