Slovenija

Čufer uspešno prestal interpelacijo

STA / S:R.
21. 11. 2013, 07.25
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

DZ po 15 urah razprave ni podprl zahteve poslanske skupine SDS za razrešitev finančnega ministra Uroša Čuferja. Z očitkom, da deluje v škodo javnih financ in s tem vseh državljanov, se je strinjalo 28 navzočih na seji. Proti razrešitvi jih je glasovalo 48.

SDS je zahtevo za interpelacijo vložila zaradi likvidacije Probanke in Factor banke ter razrešitve poslanca SDS Andreja Širclja z mesta neizvršnega direktorja v t.i. slabi banki, ki je sledila kmalu zatem.

Ne strinjajo se namreč, da se bo z dobro milijardo evrov državnega jamstva zagotovilo denar za izplačilo tudi tistih depozitov v obeh manjših zasebnih bankah, ki presegajo zakonsko določenih 100.000 evrov. S tem se privilegira tiste, ki so odgovorni za njuno slabo poslovanje in slabe kredite, njihove dolgove pa bomo plačali davkoplačevalci, je pojasnil Zvonko Černač (SDS).

Posledično pa ta poroštva in dodatne zadolžitve države pomenijo dražja posojila, ne samo za državo temveč tudi za gospodarstvo, ki po Černačevih besedah diha že na škrge. Z zadolževanjem po izjemno visokih obrestnih merah se ogroža naša suverenost, oddaljuje pa se tudi začetek sanacije bančnega sistema v celoti, je opozoril.

Drugi razlog, na katerega so se odprli predlagatelji interpelacije, pa je bila po njihovem mnenju protipravna razrešitev Širclja. Ta je bila politične narave, zgodila pa se je teden dni po sprejetem sklepu o državnem poroštvu za omenjeni zasebni banki, ki ga je Šircelj v javnosti problematiziral in kritiziral, je dejal Černač.

Čufer je dopoldne ob začetku seje očitke iz interpelacije v celoti zavrnil kot neutemeljene. Zatrdil je, da je bilo njegovo ravnanje povsem zakonito, če se ne bi odločili za nadzorovano likvidacijo obeh bank, pa bi to lahko povzročilo njuno plačilno nesposobnost in posledično vodilo do nestabilnosti celotnega finančnega sistema, je opozoril.

Celodnevne razprave se je le malo udeleževal in čeprav so se tudi v opoziciji strinjali, da redkobesednost za finančnega ministra ni slaba lastnost, z njegovimi odgovori niso bili zadovoljni. "Dal je premalo pojasnil, kar vzbuja negotovost in strah na finančnih trgih," je ugotovil Matej Tonin (NSi).

Ravno zaradi neodgovorjenih vprašanj se je poslanska skupina NSi odločila, da bo interpelacijo podprla. Tretja opozicijska stranka SLS se je za Čuferjevo razrešitev zavzela že dopoldne, vendar zaradi drugih razlogov kot SDS, namreč ker vlada ni nadaljevala aktivnega urejanja javnih financ in tudi ne nadaljuje reform. Pravzaprav odrekajo podporo celi vladi, ki ni dojela globine položaja, v katerem smo se znašli, je dejal Mihael Prevc (SLS).

Svojemu slogu je Čufer ostal zvest tudi po razglasitvi rezultata glasovanja. Potem ko DZ ni izglasoval nezaupnice, mu je predsednik DZ Janko Veber ponudil, da ob zaključku seje nagovori poslance, kar pa je zavrnil.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja