Največji del trga javnih naročil predstavljajo gradbena dela, katerih vrednost je lani znašala skoraj 780 milijonov evrov. Pri naročilih blaga prevladujejo naročila naftnih derivatov, goriv, električne energije in drugih virov energije v vrednosti 174 milijonov evrov. Pomembne so tudi storitve s področja informacijske tehnologije, lani je bila njihova vrednost 74 milijonov evrov, navaja poročilo finančnega ministrstva o oddanih javnih naročilih v letu 2012.
Na ministrstvu ugotavljajo, da naročniki pogosto izvajajo postopke, ki so glede na postopkovna pravila manj transparentni in konkurenčni. Pri tem si posamezni naročniki zelo široko razlagajo pogoje za izvedbo teh postopkov, zato ministrstvo za finance predlaga, naj organi nadzora, predvsem Državna revizijska komisija, računsko sodišče in Urad za nadzor proračuna, preverijo tudi upoštevanje načela gospodarnosti, kar bi imelo vrsto pozitivnih učinkov.
Od skupne vrednosti v letu 2012 oddanih javnih naročil jih je šlo dobrih 90 odstotkov domačim ponudnikom. Preostala so dobili ponudniki iz drugih držav. Pri tujih ponudnikih so naročniki najpogosteje naročali blago.
V letu 2012 so največ sredstev za blago, storitve oziroma gradnje namenili Mestna občina Ljubljana, ministrstvo za infrastrukturo in prostor in ministrstvo za finance. Med desetimi največjimi javnimi naročniki so še Dars, Javni holding Ljubljana, Univerza v Ljubljani, UKC Ljubljana, Plinovodi, Direkcija RS za ceste in UKC Maribor.
Lani v Sloveniji za 2,8 milijarde evrov javnih naročil
Vrednost oddanih javnih naročil je lani v Sloveniji znašala 2,8 milijarde evrov. To predstavlja 31 odstotkov odhodkov državnega proračuna in blizu osem odstotkov BDP. Skoraj tretjina državnega proračuna se torej namenja dobavi blaga, storitev in gradenj, preostala proračunska sredstva pa za plače javnih uslužbencev in transferje.